Politiikan 101: positiiviset uudet termit hirmuteoille
Lyhyt luento politiikan perustempuista: yleisesti ottaen kansa ei seuraa politiikkaa eikä ehdi perehtyä asioihin riittävän tarkasti. Tämän vuoksi yksittäiset sanat ja fraasit jäävät elämään jopa vuosia. Kaikkein tärkeintä on siis keksiä omille poliittisille toimille jonkin HYVÄLTÄ ja POSITIIVISELTA kalskahtava termi. Hupaisaa asiassa on se, että itse asia voi olla aivan kammottava mutta siitä saadaan hyvinkin tavoiteltava ja hyvä sopivalla termillä.
Vastustajat voidaan demonisoida sitten, että "ai, etkö halua kantaa vastuuta?", "ai, etkö olekaan suvait.sevainen?" jne.
Katsotaanpa:
"kantaa vastuuta" = lahjoitetaan suomalaisten veronmaksajien rahat Kreikkaan, Irlantiin, kehitysmaihin.
"suvai.tsevai.suus" = eiköhän tämän jo kaikki tajua?
"positiivinen erityiskohtelu" = kantaväestöön kohdistuva rasismi
"valinnanvapaus" = nostetaan kansalaisten sote-maksut pilviin ja kupataan yksityisille firmoille isot voitot
jne.
Mitäs muita tulee mieleen?
Eli seuraavan kerran kun haluat vaikka uunittaa kaikki epätoivotut henkilöt niin keksit vain sille sopivan termin esim. "elinympäristön puhdistaminen" ja homma on sillä legitimoitu.