Lue keskustelun säännöt.
Sote-valiokunnalla työaikaa 1,5 viikkoa, perustuslakivaliokunnalta 20 muutosvaatimusta????
22.02.2019 |
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006011282.html
Jep jep. Meinaako ne yötäpäivää nyt sitten kokoustaa? Esim. rahoitus on edelleen pahasti auki hallituksen sote-esityksessä.
Kommentit (3)
Sotepaska kaatuu ja se on ehkä paras asia mitä Suomelle on tapahtunut viimeisen 30 vuoden aikana
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sipilähän sai valmiiksi juuri sen mitä halusikin eli maakuntauudistuksen. Se ei ollut ongelmakohta, vaan sote ei ole mennyt läpi kokoomuksen valinnavapausfantasian takia. Kepu muistaa varmasti huomautella tästä ennen vaaleja, kunhan hallituskausi saadaan pakettiin ja voidaan lopettaa yhteistyön teeskentely. Kepun kannatus tosin sukeltaa niin pahasti, että voi mennä maakuntauudistuskin roskakoriin.
Sipilä ja kaikki muut tietävät, ettei ole aikaa saada sotea valmiiksi. Mutta tulos tai ulos -mies ei voi nyt lyödä hanskoja tiskiin, koska se tarkottaa eroanomuksen jättämistä Salelle. Se olisi henkilökohtainen nöyryytys ja kannatukselle huono juttu myös näin vaalien kynnyksellä. Niinpä sotea jankataan loppuun asti, jotta voidaan sanoa "ei aika riittänyt ja sitten aletaan syyttelemään toisiaan ja tietenkin perustuslakivaliokuntaa.