Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Mies kertoi, että on pettänyt entistä kumppaniaan
10.02.2019 |
Ei siis minun kanssani, mutta joka tapauksessa petti exäänsä. Kysyin syytä tälle ja hän ei osannut vastata muuta, kuin että luuli sen toisen olevan parempi. Kokeili siis oliko ruoho vihreämpää aidan toisella puolella.
Jotenkin minulle on tästä jäänyt pieni epävarmuus korvan taakse... Tekeekö hän niin minullekin, jos se vaan kävi noin olankohautuksella ilman syytä "en minä tiedä"... Heidän erosta on n. 5 vuotta ja erosivat siis tuon pettämisen seurauksena. Me ollaan oltu 2 vuotta yhdessä.
Pitääkö paikkansa sanonta kerran pettää, aina pettää?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Jos asia vaivaa sua puhukaa asiasta ja sano että tahdot suhteen jossa ei ole pettämistä. Näin me tehtiin, mies oli siis pettänyt aiemmissa suhteissaan. Sitten määriteltiin pettäminen ja sovittiin että siinä vaiheessa jos pettäminen tulee mieleen ja ajankohtaiseksi, puolisolle kerrotaan ennen kuin lähdetään pettämään.
Mun mielestä pettäminen on aika usein asenteesta kiinni. Siinä se ihminen ajattelee että hän saa kokeilla ja tehdä mitä tahtoo eikä se ole keneltäkään pois kun hän toimii omien halujensa mukaan. Siinä vaiheessa kun tahtoo parisuhteen ihmisen kanssa jolla on erilainen käsitys, joutuu neuvottelemaan. Sovittiin että jos toinen tästä huolimatta päätyy pettämään niin se "petetty" saa päättää miten jatketaan. Eli ei saa sekä syödä kakkua ja päättää vielä pitävänsä sen.
Osalla se pettäminen on tapahtunut kun suhde on tuntunut väärältä eikä ole osannut lopettaa sitä, osalla se on ihan vaan elämänasenne. Joku ei petä toista kertaa, tai toisessa suhteessa. Kannattaa luottaa toiseen, ja antaa mahdollisuus mutta toimia kuitenkin kuten itse tuntee oikeaksi.