Oliko lukio muka ennen vaativampaa?
Aika usein kuulee väitteen että lukiossa vaaditaan oppilailta koko ajan vähemmän ja vähemmän ja lapset myös osaavat vähemmän kuin vanhempansa aikoinaan. No kun olen seurannut kahta omaa lastani niin yläkoulun osalta näin on varmaan ollutkin koska siellä on koko ikäluokka. Mutta kun olen katsellut lukion nykyisiä kursseja niin olen lähes kauhistunut siitä vaatimustasosta joka niissä on. Kurssit on tungettu aivan valtavan täyteen asiaa joka pitäisi omaksua parissa kuukaudessa. Lisääntynyt valinnaisuus kun on aiheuttanut sen että ne samat asiat, joihin oli ennen aikaa useita kursseja enemmän, luetaan nyt tiivistettynä paketteina. Ja sitten ihmetellään kun lukioikäinen nuori ei omaksu yhdellä kurssilla koko kemian perusteita tai koko maailman tapahtumia 1900-luvun aikana. Ja tämä siksi että lukujärjestykseen mahtuisi sitten joku kitarakurssi tai muu vastaava turhuus.
Tämän lisäksi lukio on nykyään täynnä erilaista projektia, esseetä ja tutkielmaa jossa pitää äkkiä raapia kokoon sujuva ja sisällöltään kattava esitys jostain itselle ihan uudesta asiasta ja mielellään jo huomiseksi. Ja näitä mahdutetaan suunnilleen jokaiseen kurssiin vähintään yksi, moneen useita. Ei sellaisia ollut kun itse 80-luvulla kävin lukiota. Historiassa pidettiin kovana vaatimuksena kun tehtiin yksi ainoa tutkielma jonka senkin tekeminen oli monille tosi tuskaista.
Itse kirjoitin aikanani L:n paperit lukiosta mutta siltikin ihmettelen että miten pärjäisin nykyisessä lukiossa. Itse kun muistan lukioajan aika leppoisana aikana jossa käytiin koulussa ja tehtiin vähän läksyjä ja se riitti. Tietysti aika kultaa muistot mutta kyllä nuo omat lapset joutuvat tekemään aika lailla erilaisen työmäärän lukiossa kun itse jouduin. Eikä se vaatimustaso siellä kursseilla taatusti ole pienempi kuin meillä aikanaan vaikka mitä väitettäisiin.
Kommentit (3)
Katselin vuosi sitten kirjoittaneen siskontytön matematiikkaa ja näytti kyllä vaativammalta kuin mitä itelläni oli aikoinaan. Ilmeisesti myös L:n eteen pitää nykyisin osata enemmän kuin vanhoina hyvinä aikoina.
T. ABI89
Itse sain atk-kurssimerkinnän lukiossa pelkästään nettiä selaamalla joskus 2000-luvun alussa. Muissa aineissa tutkielmien lähdemerkinnät taisivat siihen aikaan olla tasoa www. Eipä taida enää moinen tulla kysymykseenkään. Muutenkin mulla on sellainen tunne, että ei ihan lukematta pärjäisi lukiossa samalla tavalla kuin minä silloin aikoinaan.
Se on tismalleen toisinpäin.