Onko stressistä kovasti haittaa sikiölle?
Olen rv 31 raskaana, ja kärsinyt pitkään kovasta stressistä.
Eräs läheinen ihminen kuoli yllättäen ja aika traagisella tavalla, hänen lapsensa asuvat meillä väliaikaisesti ja tilanne on aika kaoottinen. Sen lisäksi muutama muu iso asia on tässä syksyn aikana osunut eteen joten stressiä on jo pidemmältä ajalta.
Vauva kasvaa suhteellisen hyvin, supistuksia ollut jonkin verran. Verenpaine on lähiaikoina kohonnut, mikä ilmeisesti johtuu järkyttävästä stressistä.
Joka paikassa käsketään välttämään stressiä, ja olenkin huolissani siitä mitä pitkäaikainen stressi voi sikiölle aiheuttaa?
Kommentit (2)
Voi, osanotto sinulle ja voimia!
Tutkimusten mukaan stressi saattaa (huom. Saattaa) aiheuttaa sikiölle ADHD:ta, mutta toisaalta kun miettii, niin sittenhän maailmassa ei muita olisikaan... kuitenkin on sotia, köyhyyttä, työstressiä jne.
Yritä rentoutua, minkä voit. Kuuntele Youtubesta rentoutusvideoita ja hengittele. Pienikin tauko on verenpaineelle ja vauvalle hyväksi. Kamomillateetä voisi juoda silloin tällöin, se rauhoittaa, mutta on yrttivalmiste eli ei joka päivä kuitenkaan.
Ei