Miksi vanhemmilla on oikeus päättää lastensa rokotuksista?
Kommentit (7)
Rokottamatonta lasta ei tule päästää päiväkotiin tai kouluun vaarantamaan muita. Inhohan näitä vapaamatkustajia. Laskevat laumasuojan varaan. Eli sen varaan, että muut rokottavat lapsensa.
Jos tulisi joku Ebola Suomeen ja siihen olisi rokote olemassa, niin olisiko rokotus muka vapaaehtoinen tässäkin tapauksessa?
Olisiko yleisellä syyttäjällä mahdollista vetää käräjille vanhemmat, jotka ovat altistaneet lapsensa tietoisesti vakaville taudeille?
En olisi IKINÄ voinut jättää lapsiani rokottamatta. En olisi IKINÄ selvinnyt siitä, jos he olisivat sairastuneet sen seurauksena tai tartuttaneet, jonkun vielä rokottamattoman vauvan tai lapsen, jonka terveys ei kestä rokotuksia.
Pohjattoman itsekkäitä vanhempia on näköjään enemmän kuin ennen.
Oisko sit tehtävä lakialoite, että jos lasta ei rokoteta, niin ei ole asiaa päiväkotiin eikä kouluun, vaan vanhemmat saa järjestää nuo asiat niinkuin parhaaksi näkee.
Varmaan siksi, että yhteiskunta ei ole valmis kantamaan vastuuta, jos jotain menee pieleen.