Vaxigrip tetra influenssarokote
Joko joku on tänä syksynä tämän rokotteen ottanut/saanut? Ja eikös tätä ollut jo viime syksynä pienemmässä määrin jaossa, otitko silloin? Kiinnostaa tuliko jotain oireita tai jälkiseuraamuksia enemmän kuin aiemmista rokotteista.
Meidän perhe sai viime vuonna sen tehottomamman version mutta ei tullut silti influenssaa, eikä näistä rokotteista ole koskaan tullut muuta oiretta kuin vähän kipeä rokotuskohta.
Tässä tetrassa kun näköjään musta kolmio eli "Tähän lääkkeeseen kohdistuu lisäseuranta. Tällä tavalla voidaan havaita nopeasti uutta turvallisuutta koskevaa tietoa. Voit auttaa ilmoittamalla kaikista mahdollisesti saamistasi haittavaikutuksista. Ks. kohdan 4 lopusta, miten haittavaikutuksista ilmoitetaan."
Että uskaltaako ottaa? Tosin eipä tuota ole tullut aiempina vuosina edes katsottua, että mitä kolmioita niistä pakkausselosteista löytyy...nyt vaan sattui silmään ja heti iski epäluulot, on se ihmisen mieli semmoinen.
Aika varattuna rokotukseen reilun viikon päästä meillä.
Kommentit (14)
Melko samahan se varmaan on kuin se "tehottomampikin" vastaava rokote mutta jää kyllä itselläkin ottamatta kun tuon lisäseurannan vuoksi ei ole tutkittua tietoa mm. vaikutuksista ihmisen hedelmällisyyteen. Ja siitä, mitkä on useamman rokotuskerran vaikutukset. Onneksi en ole enää terveydenhuollon puolella töissä niin ei tarvitse pakolla osallistua tuohon testaamiseen että mitä käy jos rokote annetaan useana vuotena :(
Otin viime vuonnakin saman. Ei nyt eikä silloin mitään oireita.
Vierailija kirjoitti:
Tässä tetrassa kun näköjään musta kolmio eli "Tähän lääkkeeseen kohdistuu lisäseuranta. Tällä tavalla voidaan havaita nopeasti uutta turvallisuutta koskevaa tietoa. Voit auttaa ilmoittamalla kaikista mahdollisesti saamistasi haittavaikutuksista. Ks. kohdan 4 lopusta, miten haittavaikutuksista ilmoitetaan."
Että uskaltaako ottaa? Tosin eipä tuota ole tullut aiempina vuosina edes katsottua, että mitä kolmioita niistä pakkausselosteista löytyy...nyt vaan sattui silmään ja heti iski epäluulot, on se ihmisen mieli semmoinen.
Aika varattuna rokotukseen reilun viikon päästä meillä.
Kaikissa uusissa lääkkeissä on ollut vuoden 2011 jälkeen tuo sama musta kolmio. EU-lainsäädäntö määrää näin. Ei liity mitenkään erityisesti tämän vuoden influenssarokotteeseen (joka siis on uusi lääke).
Ei mitään sivuoireita.
Vuosi vuodelta muutenkin tullut vähemmän.
" Tällä tavalla voidaan havaita nopeasti uutta turvallisuutta koskevaa tietoa. "
odottaako thl taas uutta "yllättävää" tietoa?
Pistoskohta oli hieman arka vuorokauden verran. Ei muita haittavaikutuksia.
En ole aiemmin ottanut, nyt kuulun riskiryhmään joten kävin ottamassa.
Kuumeinen olo oli yhden päivän. Kävin ottamassa, koska kuulun riskiryhmään.
Pari päivää piikin jälkeen tuli kuin tyhjästä vilunväreitä illalla. Ei muuta, ja nekin katosivat parissa tunnissa. Ikinä ei ole ollut sen kummempia oireita. Otan aina rokotteen, koska mulla on astma.
Ei mitään sivuvaikutuksia, lukuunottamatta pistoskohdan lievää arkuutta seuraavana päivänä.
Kannattaa ottaa. Jopa se surullisen kuuluisa narkolepsiariskiä lisäävä influenssarokote oli hyödyiltään paljon haittoja suurempi. Vähättelemättä narkoleptikoiden kärsimyksiä oli se pienempi paha kuin paljon lukuisampi joukko turhia kuolemia joka rokotteella vältettiin.
Otin rokotteen noin kuukausi sitten. Pistos kohta punoitti, kutisi ja kuumotti muutaman päivän. Käsivarsi oli kipeä noin vuorokauden. En ole koskaan saanut tuon kovempia oireita influenssarokotteesta ja olen ottanut myös sen sikapiikin.
Otin piikin 3vkoa sitten ja hieman aristi pistoskohtaa illalla/yöllä, ei muuta. Miehelle ja kahdelle teinille ei sitäkään. Viimevuonna meillä kolmella oli se kolmivalenttinen ja miehellä tämä nyt annettava nelivalenttinen versio ja ei silloinkaan mitään.
Aiemmista influenssarokotteista tuli aikanaan päänsärkyä, viime vuosina ei sitäkään.
Sain Vaxigriptetran perjantaina. Koko lauantain oli oksettava olo, huimasi ja hikoilutti. Nämä kaikki oireet lueteltiin haittavaikutusluettelossa.