Yksinasuvan edullisia ruokia?
Sinkkunainen kyselee edullisia ruokia, joita ei tarvitsisi syödä neljää päivää putkeen. Olen aiemmin tehnyt ns. perhekoossa ruokia 2 kertaa viikossa ja syönyt useamman päivän samaa ruokaa. Vinkkejä kyselisin ruokiin, joita ei tarvitse tehdä padallista, vuuallista tai kattilallista. Tiedän toki, että annoskoot voi puolittaa, mutta tuntuu tyhmältä tehdä makaronilaatikkoa puolesta paketista jauhelihaa. Pakastetta ei ole. Edullisuus on plussaa, sillä olen vähävarainen.
Kommentit (16)
Mitenkä olisi tällaiset pannu- ja wokkihenkiset ratkaisut eli paistinpannulla 1-3 annosta kerrallaan kokkailu? Munakkaita jne. Pakasteina myytävästä wokkivihannespussista tekee 1-3 annosta nälästä ja proteiininlähteestä riippuen.
Pussikeitot
Joku ruokaisa salaatti
Itse yksin asuvana tein ruokaa aina pakkaseen (makaronilaatikko, keitot jne.), sääli ettei sinulla ole pakkasta :(
Ruokia mitä oli helppo tehdä vain 2 annosta:
- Pastat esim. Pasta Carbonara
- Pyttipannu
- Pihvit/tms + perunaporkkana sekoitus
- lihapullat
- Pizza
- Tonnikalasalaatti (+pinaattiletut)
- Muut salaattit (kanasalaatti, yms.)
- kala + lisuke
Kysy ihmeessä lisää, jos haluat että avaan reseptejä :)
Plus: Jos tunnet muita yksinasuvia ihmisiä, kannattaa heidän kanssa sopia ns. ruokatreffejä eli ensin syötte sinun luona + evästä mukaan ja seuraavalla kerralla hänen luonaan. Pääsette molemmat halvemmalla, ei tarvitse aina kokkailla ja saa tehdä isoja annoksia :)
Kilon X-tra lasagne. Maksaa alle neljä euroo ja on ihan ok makuista. Ei siis todellakaan mitään Gourmeeta, mut siihen sivuun ku lisukkeita oman maun mukaan ni suht halpaa.
Wokkeja on helppo tehdä sopiva määrä kerrallaan, kun tekee tuoreista kasviksista. Esim. pari porkkanaa, yksi paprika, yksi levy riisinuudelia ja 300 g broilerisuikaletta riittänee noin kahdeksi annokseksi.
Jos kasvisruokaa haluaa tehdä, niin linssejä tai papuja on kuivatuotteista helppo keittää sopiva määrä kerrallaan.
Mikset hanki pakastinta? Se ei montaa kymppiä maksa, se maksaisi itsensä takaisin muutamassa kuukaudessa. Itse en todellakaan tulisi toimeen ilman pakastinta.
Jauhemaksapihvit.
Kypsä liha salaattiin.
Minua kiinnostaisi tietää että kuinka Pirkka Mantelikalasta saisi
ilman suurempaa sotkua erotettua yhden annoksen.
Pahvirasiassa on kaksi annosta yhdessä umpijäässä olevassa kalassa.
Olen hakannut veitsellä vasaraa apunakäyttäen joskus poikki kalan
mutta se sinkoutuu joskus pitkin lattiaa irrotessaan toisesta puoliskosta.
Vierailija kirjoitti:
Mikset hanki pakastinta? Se ei montaa kymppiä maksa, se maksaisi itsensä takaisin muutamassa kuukaudessa. Itse en todellakaan tulisi toimeen ilman pakastinta.
Asun mökissäni, missä on vain tupa ja tupakeittiö. Veisi kohtuuttomasti tilaa pakastin. On kyllä tullut ihania ideoita, lisää vain :)
Nakkipata, soijapata tms. siis muuan nakki/ soijarouhetta pannulle öljyyn, perään kanaliemikuutio ja vettä ja makaronit. Ehkä ketsuppia vähän.
Kyllä sitä nyt välillä syö.
Tee sellaista ruokaa mitä voi "jalostaa" seuraavana päivänä. Esim keitetyt perunat + nakkikastike -> pyttipannu, tai riisi + kanankoivet -> paista pannulla.
Toinen vaihtoehto on että teet lihaa isomman satsin ja siihen sitten yhdistelet eri ruokia. Esim. kanasuikaleet: kanasalaatti, kananuudelit, kanapatonki jne.
Vierailija kirjoitti:
Nakkipata, soijapata tms. siis muuan nakki/ soijarouhetta pannulle öljyyn, perään kanaliemikuutio ja vettä ja makaronit. Ehkä ketsuppia vähän.
Kyllä sitä nyt välillä syö.
Ja soijarouhe+kanaliemi+pottumuusijauhe samoin.
Googlaa Meal Prep.
Vaikka se toki on osittain meidän fitnesshmisten hifistelyä ja vaatii pakastimen sekä tiettyä etukäteissuunnittelua - sillä myös säästää. Eikä tarvitse syödä aina kolme päivää yhtä ja samaa.
Perunoita keitän kerralla enemmän kun jatkojalostan ne seuraavina päivinä pyttipannussa, teen rieskoja ja suolaisen piirakanpohjan. Viikon syö kilon perunasatsilla ☺ rieskojen kanssa aina joku sosekeitto tai pinaattikeitto. Litrasta maitoa ja puolikkaasta pussista pakastepinaattia tulee keittoa kahdeksi päiväksi. Loppu pinaatit voi laittaa piirakan täytteeksi, joukkoon muna, ruokakerma, sipulia ja juustoraastetta. Piiras riittää kolmeksi illaksi tai työevääksi.
Itse keitettyjen pottujen kanssa syön silliä/paistettua kalaa/kalapuikkoja ja kananmunakastiketta joita saa helposti tehtyä pienekin satsin. Tai nakkikastiketta, loput nakit aamiaismunakkaaseen. Jauhelihaa on onneksi myös 250g paketteja josta saa sopivan satsin keittoon, murekkeeseen, tortilloihin, pizzaan tai kastikkeeseen.
Tortilloja jää aina se 6 tai 4 syömättä niin teen lopuista lätyistä wrappeja tai pitsoja.
Vierailija kirjoitti:
Minua kiinnostaisi tietää että kuinka Pirkka Mantelikalasta saisi
ilman suurempaa sotkua erotettua yhden annoksen.
Pahvirasiassa on kaksi annosta yhdessä umpijäässä olevassa kalassa.
Olen hakannut veitsellä vasaraa apunakäyttäen joskus poikki kalan
mutta se sinkoutuu joskus pitkin lattiaa irrotessaan toisesta puoliskosta.
Kiitos nauruista.
Pakasta ruokia?