Eikö yhtään pelota tämä hoitajapula?
Minua pelottaa, ei työtaistelu niinkään, vaan että mikä tilanne mahtaakaan olla kun suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle. Mistä silloin saadaan hoitajia, kun nytkin joudutaan kesäisin osastoja sulkemaan..
-neljän äiti
Kommentit (4)
Ja tämä työtaistelu on vielä pientä verrattuna tulevien vuosien tilanteeseen, kun hoitajia ei yksinkertaisesti ole vaikka eivät mitään työtaistelua kävisikään..
ap
tämä työtaisteluhomma kyllä, mutta hoitoalaa pidän vetovoimaisena. Se on sitä ollut koko ajan ja olisi edelleen, ellei ammattiliitto saa vetovoimaisuutta hävitettyä.
Pätkätyöt ja pakkohaku pois, niin kaikki olisi kunnossa (paitsi ehkä pääkaupunkiseudulla).
Oikeasti, sijaisia ei ole missään. Hyvä jos joku ekan vuoden opiskelija saadaan rukoiltua.
Mua oikeesti pelottaa, että miten tässä käy. Pelottaa sairaiden puolesta ja koko yhteiskunnan.
Miten tämän oikeesti päättyy???
Meneekö hoitajat takaisin töihin " häntä koipien välissä" ilman motivaatioita= hoidon taso laskee eikä sijaisia saa nykyistäkään vertaa??? Vai saavatko ne palkankorotuksen?? Mitä helvettiä tapahtuu.