Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi ihmiset tuovat vauvoja rannalle aurinkoon

Vierailija
20.09.2018 |

Olen lomarannalla ja täällä on paljon lapsiperheitä, joissa on ihan pieniä vauvoja. Koko ajan joku vauva tai useampi yhtäaikaa itkeää kärttyisää ja kipeää itkua tässä paahtavassa kuumuudessa. Tulee paha olo tuollaisesta vastuuttomuudesta. Mitä ootte muut mieltä?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäpä sitä nykypäivän vanhempi voisikaan tehdä ilman, että joku kauhistelee.

Vierailija
2/3 |
20.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olin aurinkolomalla kesäkuussa, ja vesipuiston uima-altaalla itki kivusta auringossa pahasti palanut brittiläinen tyttö. Arvioni mukaan hän oli about 8v. Tytön selkä oli punainen ja nahka oli lähtenyt osittain pois. Äitinsä käski häntä olemaan hiljaa ja siirteli aurinkopedin eteen varjoa, muuten veti itse kaljaa tuopista.

Lapsi olisi pitänyt heti viedä pois auringosta, siis sisätiloihin, lääkäriin...ihan mihin tahansa muualle. En voi käsittää, miksi äiti oikeasti koki oikeaksi jäädä sinne helteeseen... kun iho on palanut, ei varjo auta enää sillä aurinko kuumottaa silti. Lapsi olisi pitänyt viilentää ja viedä lääkäriin..

En tajua sitäkään, miksi suomalaiset vauvat pitää viedä aurinkolomalle... ei aikuistenkaan iho tahdo kestä niitä säteilyn määriä, saatika pienten lasten. "Mutta kun aurinkovoide sk 50 (feat.miljoonat kemikaalit) ja UV-uimapuku!"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvat ja lapset voivat olla rannalla ja uima-altaalla mutta eivät voi olla suorassa auringon porotuksessa.

Maalaisjärjen käyttö sallittu tai oikeastaan pakollista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi kuusi