Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Puhukaa mulle järkeä. Pelottaa lähteä väkivaltaisesta suhteesta.

19.09.2018 |

Mies on kolmen vuoden aikana käynyt kahdesti päälle. Hänellä on tapana valittaa, etten siivoa tarpeeksi, vaikka hän itse ei ole koskaan siivonnut. Teen valehtelematta kaiken kotona yksin. Viimeiset kaksi muuttoa olen joutunut pakkaamaan ja purkamaan yhteiset tavarat kaikki yksin.

Nyt viimeaikoina kun olen alkanut harrastamaan enemmän (3 tuntia viikossa), on hän alkanut valittamaan, kun pyykinpesutahti on hidastunut enkä jaksa aina tiskata. Minun pitäisi ilmeisesti olla enemmän kotona. Lisäksi hän tekee sellaista, että on syömättä niin kauan, kunnes minä passaan ja teen leipää tms. Ja minä alistun ja passaan, koska pelkään että hän suuttuu. Ensimmäisen kerran hän kävi päälle kun riitelimme siivouksesta ja räjähdin hänelle siitä, ettei hän tee mitään. Mies tuli ja sylki päin naamaa ja löi kylkeen, mutten kunnolla muista mitään muuta. Kai jotain muutakin teki, kun ranteisiin tuli mustelmia. Se oli ensimmäinen kerta. Toinen kerta oli sellainen, että hän suuttui jostain ja kaatoi minut sohvalle, tuli päälleni, ravisteli olkapäistä lujaa ja huusi. Hänellä oli sellainen ilme, että päässä on jotenkin pimentynyt. Muita suoranaisia väkivaltatilanteita ei ole ollut, mutta hänellä on tapana suuttuessaan rikkoa tavaroita ja syyttää siitä minua.

Viimeaikoina olen suunnitellut eroa tosissaan. Olen ollut itkuinen ja etäinen ja mies on huomannut sen. Jokatapauksessa.. Haluaisin lähteä mutta pelottaa. Miten lähden? Mitä sanon miehelle?

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ole yhteydessä narsistien uhrien tukeen ja kysy vinkkejä sieltä. Vaikkei miehesi olisi narsisti, niin tarvitset samanlaista suojelua, kuin hän olisi. Ei kukaan saa hallita toista.

Vierailija
2/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelepa niitä tulevia päiviä ilman miestäsi, kun sinun ei tarvitse pelätä eikä ajatella, että kaiken mitä teet, teet miehesi takia. Että jos siivoat, tiskaat, pyykkäät, teet itsellesi ja sen vuoksi, että haluat. Ajattele sitä, että tulee päiviä, jolloin et kuuntele nalkuttamista (koska sitähän miehesi tekee) eikä sinua käskytetä. Se voi tuntua pelottavalta, mutta on loppujen lopuksi  valtavan vapauttavaa ja ihanaa.

Minä en suosittele laastarisuhdetta, koska on olemassa todellinen vaara, että otat samanlaisen miehen kuin tämäkin on. Ja onhan se sitä toista kohtaan väärin, jos hän onkin tosissaan, ja sinä vain paikkailet. Opettele pitämään itsestäsi ja pärjäämään omillasi.

Ei sinun tarvitse juuri mitään sanoa. Pakkaa tärkeimmät kamasi ja lähde, jätä vaikka lappu pöydälle, jos muuten et uskalla. Hanki asunto itsellesi, älä anna hänelle sen osoitetta ja jos hän alkaa ahdistella puhelimitse tms. estä yhteydenotot. Toisaalta olisihan se reilua sanoa, että nyt mä lähden, tämä on tässä, mutta tiedän, ettei se vaan aina onnistu niin. Joskus on pakko lähteä vähän salaa. Jos saat jonkun ystävän mukaasi, kun lähdet, sekin voi auttaa.

Älä jää väkivaltaiseen suhteeseen - se tuhoaa sinut varmasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sun tarvi sanoa mitään. Kyllä tuollaiset ukot hoitaa sen "sanomisen" sun puolesta.

Vierailija
4/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloittajahan voi olla vain arka ihminen ja mies käyttää sitä hyväkseen. Siksi aloittaja tarvitsee samanlaista tukea, kuin narsistin uhri, selvitäkseen. Jos mies ei käyttäisi hänen luonnettaan hyväkseen, he voisivat sopia asioista. Nyt se ei selkeästi onnistu aloittajalta ilman apua.

Vierailija
5/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli jonkun toisen miehen kanssa vehtaaminen kiinnostaa kovasti, mutta lähteminen on työlästä? Vai mikä tässä on juonena? Käsittämätöntä pas*kaa taas.

Vierailija
6/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos et olisi trolli, niin pakkaisit kamasi ja lähtisit jo eilen, etkä pitäisi enää koskaan mitään yhteyttä mieheen.

Mutta koska olet trolli, niin eiköhän tämä ketju täyty tekosyistä ja jahkailusta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaaha - enpä tiedä, mikä sana meni väärin, mutta hyväksyntään meni kommenttini. Oli miten oli - väkivaltaiseen suhteeseen ei pidä jäädä, se tuhoaa sinut lopulta.

Jos saat vaikka jonkun ystäväsi auttamaan lähdössä ja muutossa, se voi hillitä miehesi väkivaltaa. Älä kerro uutta osoitettasi, estä hänen puhelunsa, jos hän häiriköi.

Huomaat kyllä, että on helpompi hengittää, kun sinun ei tarvitse elää pelossa.

Kelpaakohan tämä modeille.

Vierailija
8/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soita Naisten linjalle ja pyydä henkistä tukea ja konkreettisia neuvoja lähtöön ja miten lähtö toteutetaan. Sun pitää lähteä salaa eli silloin, kun mies ei ole kotona.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina hyvä ja toimiva neuvo on pyytää veljiäsi (jos on), tai muita miespuolisia sukulaisia "puhumaan" miehenkuvatuksen kanssa. Oikeilla ohjeilla miehestä ei liene mitään harmia sinulle hänet kerran jätettyäsi. Ja se kannattaa tosiaan tehdä. Et ole kenenkään nyrkkeilysäkki. Mies luultavasti haluaa olla, käytöksestään päätellen. You know.

Vierailija
10/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyymiano kirjoitti:

Mies on kolmen vuoden aikana käynyt kahdesti päälle. Hänellä on tapana valittaa, etten siivoa tarpeeksi, vaikka hän itse ei ole koskaan siivonnut. Teen valehtelematta kaiken kotona yksin. Viimeiset kaksi muuttoa olen joutunut pakkaamaan ja purkamaan yhteiset tavarat kaikki yksin.

Nyt viimeaikoina kun olen alkanut harrastamaan enemmän (3 tuntia viikossa), on hän alkanut valittamaan, kun pyykinpesutahti on hidastunut enkä jaksa aina tiskata. Minun pitäisi ilmeisesti olla enemmän kotona. Lisäksi hän tekee sellaista, että on syömättä niin kauan, kunnes minä passaan ja teen leipää tms. Ja minä alistun ja passaan, koska pelkään että hän suuttuu. Ensimmäisen kerran hän kävi päälle kun riitelimme siivouksesta ja räjähdin hänelle siitä, ettei hän tee mitään. Tiedän, etten olisi saanut tehdä niin, mutta tunsin oloni niin nurkkaan ajetuksi kotiorjaksi, että menetin hermoni ja heitin miehen tenttipaperit pitkin lattiaa. Tiesin heti, että tein virheen ja juoksin keittiöön ja yritin pitää ovea kiinni. Mies tuli ja sylki päin naamaa ja löi kylkeen, mutten kunnolla muista mitään muuta. Kai jotain muutakin teki, kun ranteisiin tuli mustelmia. Se oli ensimmäinen kerta. Toinen kerta oli sellainen, että hän suuttui jostain ja kaatoi minut sohvalle, tuli päälleni, ravisteli olkapäistä lujaa ja huusi. Hänellä oli sellainen ilme, että päässä on jotenkin pimentynyt. Muita suoranaisia väkivaltatilanteita ei ole ollut, mutta hänellä on tapana suuttuessaan rikkoa tavaroita ja syyttää siitä minua. Viimeksi meni kaukosäädin ja pleikkarin ohjain.

Viimeaikoina olen suunnitellut eroa tosissaan. Olen ollut itkuinen ja etäinen ja mies on huomannut sen. Hän kysyi, olenko tapaillut jotain toista miestä. En ole enkä tekisi hänelle niin, tosin olen kyllä ihastunut yhteen turvallisen oloiseen mieheen. Olen pitänyt sellaista choker-kaulakorua koska se on minusta kiva. Nyt hän alkoi valittaa, että miten voin käyttää niin huoramaista korua koska "se ei sovi sun arvoihin". Itselle se on vain kaulakoru.

Tein karmean virheen ja menin sanomaan kaverille miehen kuullen, että jos tulisi ero niin etsisin varmaan jonkun laastarisuhteen, koska olen varmaan läheisriippuvainen enkä kestä olla yksin. Sen oli tarkoitus olla vitsi, mutta olipa tosi huono sellainen.. Miehen silmiin tuli kyyneleet, mutta hän ei itkenyt eikä sanonut mitään. Nyt pelottaa, miten hän reagoi jos muistaa tuon samalla, kun kerron että haluan erota. Pelkään että hän sekoaa aivan totaalisesti.

Jokatapauksessa.. Haluaisin lähteä mutta pelottaa. Miten lähden? Mitä sanon miehelle?

Ryhdistäydy ja eroa, kävitkö lääkärissä näyttämässä vammojasi?

Siskollani oli juoppohullu mies joka hakkasi siskoni useita kertoja.

Viimeisellä kerralla oli hakannut kasvot täysin mustelmille, hyppinyt siskoni päällä.

Kolme vuorokautta sisko oli maannut kivuissaan jossain ladossa kenenkään tietämättä tapahtumista.

Ei nämä hakkaavat hullut koskaan muutu, mielisairaita ne on ja pahoin.

Eroa mahdollisimman nopeasti ja hanki lähestymiskielto.

Älä vaan ala itsesyytöksilla rasittaa itseäsi, nämä narsistit väkivaltaiset hullut osaa manipuloinin millä hallitsevat vaimojaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turvakotiin ja nopeasti, ero vireille heti.

Vierailija
12/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos välitöntä vaaraa ei ole, mutta et tiedä vielä miten lähteä niin kerron miten itse tein:

Koko eroaminen tuntui valtavan isolta urakalta, kun ajattelin että pitää hankkia asunto ja sähkösopimus ja vakuutus ja muutto... Aloitin pienestä. Ajattelin, etten voi muuttaa kun en voi ottaa mukaani edes aterimia!

Ostin itselleni ruokailuvälinesarjan ja jemmasin sen työpaikalle. Siitä se alkoi. Aloin ratkomaan muuttoon liittyviä pieniä ongelmia, kunnes lopulta tajusin että nyt voisin laittaa vaikka hakemuksen kaupungin vuokra-asuntoon, se kuitenkin kestää ennen kuin hakemus käsitellään.

Voit myös vaikka hakea kuntasi asumisoikeusasuntoon jonotusnumeroa. (En ala selittää, miten tämä toimii, mutta sellainen on ihan hyvä olla olemassa jos vaikka kymmenen vuoden kuluttua päätät hakea asumisoikeuskämppää).

Miehelle ei tarvitse kertoa mitään, jos kerran pelkäät etkä tiedä pakoreittiä. Parempi vaan, ettet puhukaan, koska hän saattaa alkaa vastustaa. Onhan se luksuspalvelua, että kotona on siivous ja ruokintapalvelu!

Minun eksäni ei ollut fyysisesti väkivaltainen ja erosimme suorastaan oppikirjamaisen hienosti (koska meillä on lapsia, niin käytiin oikein perheneuvonnassa) - mutta hän vähätteli koko tulevaa elämääni, ei minulla tulisi olemaan varaa jne. Ajattelin, että sen uuden asuntoni näkeminen saa hänet tajuamaan, että ollaan eroamassa. Kai se tajusikin, mutta kaikesta hän keksi arvosteltavaa. Oli kulunut, huonot materiaalit, ikkunat väärään suuntaan... Nyökyttelin kaikkeen ja haukuin itsekin oman tulevan elämäni ihan surkeaksi.

Sen jälkeen en ole eksää kynnyksen yli päästänyt ja viihdyn kovin hyvin tässä uudessa elämässäni.

Jos minä kykenin, sinäkin pystyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

ero

Vierailija
14/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

ero

Onhan tuo ohje tietenkin parempi kuin se, että laita myrkkysieniä sen aamiaismunakkaaseen.

Mutta olisko sulla yhtään oikeaa, todellista neuvoa, miten ero laitetaan vireille, kun kotona pelottaa? Siihen ihmiseen, johon on kuvitellut voivansa turvautua ei voi turvautua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies puhui, että ei viihdy enää kanssani. Aloin hankkimaan itselleni kotia salaa ja säästin rahaa. Sitten kun tuli muuttopäivä, ilmotin, että lähdn. Perustelin muuttoa sillä, että hän oli kertonut, että ei tahdo enää minua, koska  olin hyödytön , en enää tehnyt yhtä hyvin kotitöitä kuin ennen. Mies kävi vielä tarkistamassa, että en muuttanut uuden miehen kanssa yhteen. Olisi varmasti ollut mustasukkainen. Kehuin häntä ja kiittelin yhteisistä vuosista. Nostin hänen itsetuntoaan näin. Myöhemmin soitti vielä ja olisi tahtonut seksisuhteen. Minä en tahtonut sekaantua häneen. 

Vierailija
16/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soita lähisuhdeväkivaltaan erikoistuneeseen auttavaan puhelimeen 0800 005 005. Siellä osataan oikeasti auttaa, puhua järkeä ja ennen kaikkea he ymmärtävät.

Soita heti kun pystyt. Voimia <3

Vierailija
17/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä eroa ilman apua. Soita auttavaan puhelimeen, puhu sossulle tms. Muuta salaa pois, kun mies ei ole kotona, äläkä mene enää kotiin yksin. Noissa neuvottelu- tai kämpän tyhjennys -tilanteissa on moni kuollut luottaessaan ex-puolisoon liikaa.

Vierailija
18/18 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhden sukulaisen muutto hoidettiin näin: mies lähti aamulla töihin, lauma naisia meni asuntoon. Meitä oli yhteensä 6. Pakattiin tavarat. Osa meni kavereiden varastoon osa suoraan uuteen asuntoon. Lappu pöydälle ja menoksi. Kuulostaa julmalta, mutta mies oli oikeasti niin seko, että tämä oli ainut järkevä ratkaisu. Ois muuten pistänyt palasiksi kaikki naisen tavarat jos olisi ilmoittanut lähdöstä

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kahdeksan