Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mistä ihan oikeasti saisi apua itsehillintäongelmiin ja tyhjästä raivostumiseen?

Vierailija
04.09.2018 |

Ihmettelen tätä, koska huomaan itsessäni ja siskossani aivan samat hirveät tavat kuin vanhemmissammekin oli. Sitä luulisi asian olevan ihan toisin. Esim. hyväksikäytettyjen PITÄISI tietää miten moinen tuhoaa lapsen psyykkeen, mutta niin vaan monesta heistä tulee itsestäänkin pedofiileja, jotka laittavat tuskan kiertämään.

Vaikka kuinka vihasin vanhempiemme tapaa raivostua silmittömästi tyhjästä ja käydä päälle, olen aikuisena ihan samanlainen ja niin on siskokin. Jostain syvältä moinen vaan tulee eikä sitä tunnu voivan hallita mitenkään. Meillä kummallakaan ei ole vielä lapsia, mutta olisi ihme jos osaisimme hillitä hermomme lasten kohdalla.

Jotenkin tapani reagoida asioihin on jo ihan fyysisestikin aivan erilainen kuin normaaleilla ihmisillä. Esim. eilen verrattain pikkujutusta yksi ystäväni kävi nillittämään minulle viestillä. Olen monta kertaa sanonut, etten voi töissä kuunnella hänen ääniviestejään ja oikeasti vihaan muutenkin koko helkkarin ääniviestitoimintoa, jossa akat pääsee jaarittelemaan minuutti tolkulla turhia asioita, kun asiat voisi kätevästi tiivistää viesteihinkin. Ystävä nillitti siitä, miten ikävää niitä ääniviestejä on minulle lähettää jos en niitä ole heti kuuntelemassa. Tuollaisen pikkuasian vuoksi koko kehoni oikein sykki raivosta. Syke nousi humisten, tuli pieni tärinä ja tuli vastustamaton halu paiskata jotain seinään. Voitte kuvitella raivoni oikeissa riitatilanteissa, joissa riidellään kasvotusten. Ei ole normaalia, mutta mistä saada apua?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma-avusta paras varmaan on meditaatio.

Vaikeampiin tapauksiin terapiaan pitäisi päästä, eikä siitä haittaa lievemmillekään ole.

Sinänsä tuollainen voimakas kiihtyminen on monelle temperamentille ihan normaalia, mutta siinä vaiheessa se menee epänormaaliksi jos ei pysty hillitsemään käyttäytymistään oloissaan, esim. tosiaan vaikka lyö kun raivostuttaa. Itsekin olen kiivasluonteinen ja on paljon pikkuasioita joista tosiaaan raivo sykkii koko kropassa ja tuntuu että voisin vaikka tappaa jonkun, mutta minä vaan katselen niitä oloja ja annan niiden mennä ohi, enkä ole koskaan oikeasti vahingoittanut ketään kiukuspäissäni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
4/5 |
04.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Googleta vihanhallinta

Vierailija
5/5 |
04.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vihanhallintakurssi, terapia sekä vertaistuki.

Kun syyt on käsitelty,ne voi hyväksyä, jonka jälkeen sulla itselläsi on vastuu parantaa itseäsi, tapojasi. Lopulta ihan helppoa, kun pääsee alun vaikeuden yli.