Lue keskustelun säännöt.
Kertokaa perheidenne ruokailu- ja liikuntatottumuksista!
09.08.2018 |
Eli millaisia ruokailu- ja liikuntatottumuksia perheissämme on? Entä onko tällä jotain eroa verrattuna lapsuudenperheeseesi?
Ihan mielenkiinnosta vain tällaista kyselen, koska tuntuu, että vaihteluita on tässä kovinkin paljon.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Lapsuudenperhe oli köyhiä duunareita, ruoka oli erittäin hyvää ja sen ajan perusruokiin nähden monipuolista. Ei ollut eineksiä eikä koskaan pelkkää ruskeaa kastiketta ja perunoita, aina vähintään läskisoosia jossa lihaa mukana. Liikunta rajoittui vanhempien fyysiseen työhön, hyötyliikuntaan ja minulla koulun jumppatunteihin.
Omassa perheessä monipuolista, kasvispainotteista ruokaa itsetehtynä myös. Kotimaisista välimerellisiin ja etnisiin ruokiin vaihdellen. Paljon marjoja ja hedelmiä mitä mun lapsuudessa ei niinkään ollut, ei ollut pakastinta mihin säilöä. Marjat oli hillona ja mehuna. Työ ei ole fyysistä, hyötyliikuntaa tulee omassa pihassa ja itse käyn pilateksessa ja vesijuoksemassa. Mies ja teinityttö salilla 4-5 x viikossa.