Oletteko tekemisissä serkkujenne kanssa?
Kommentit (16)
En ole, paitsi muutama on Facebook-kaveri. Olen nelikymppinen, ja mulla on n. 50 serkkua.
Valitettavasti minulla on hyvin pieni suku ja asutaan kaukana toisistamme. Ei juurikaan olla tekemisissä, kiva olisi olla enemmän yhteydessä.
En ole. Ikää itselläni 35 vuotta ja serkkuja noin 15 en muista tarkalleen. Nyt Heinäkuussa osallistun yhden serkun häihin, jonka kanssa en ole ikinä edes puhunut mitään. Äiti pakotti lähtemään ;(
Tosi vähän. Ollaan nelikymppisiä. Muutaman kanssa nähdään kerran-pari vuodessa. Pari on fb:ssä kaverina ja parista en ole kuullut mitään vuosiin. Harmi, serkut on ihan kivoja.
En ole. Minulla on viisi serkkua 27-58 ikävuoden välissä. Itse olen 49 v.
Vierailija kirjoitti:
En ole, paitsi muutama on Facebook-kaveri. Olen nelikymppinen, ja mulla on n. 50 serkkua.
Sama vastaus.
Olen 30. Olemme aika vähän tekemisissä. Kaupassa vaihdamme pari sanaa ja näemme tietysti suvun juhlissa yms. Meillä on muuten aika tiivis suku ja näemme paljon, mutta muuten en ole syvällisemmin tekemisissä serkkujen kanssa. Yhden serkun kanssa juttelemme enemmän Facebookissa (asumme eri paikkakunnilla). Hänen kanssaan olin lapsenakin eniten tekemisissä.
Ei olla tekemisissä. Lähdin kotiseudultani 18 v ja sen jälkeen en ole ollut yhteydessä muihin kuin vanhempiini ja sisaruksiini. Äitini oli paljon nuorempi kuin sisaruksensa ja näin sen puolen serkkuni ovat äitini ikätovereita. Isäni taas oli vanhempi kuin sisaruksensa ja sen puolen serkut ovat minua paljon nuorempia.
En ole, harmi. Lapsina oltiin paljon tekemisissä. Nyt asutaan eri puolilla Suomea. Aika ajoin ikävöin heitä ja muistelen lapsuuden hauskoja hetkiä!
Osan kanssa pidän yhteyttä. Yksi on hyvinkin läheinen ystävä. Olen 37.
ei olla, eikä olla koskaan oltukaan
En ole edes varma, kuinka monta serkkua minulla on. Äidin veljen kuoltua tuli ilmi, että serkku- ja pikkuserkkupuolia on aikamoinen liuta. Olen henkilökohtaisesti tavannut ehkä vain 6 serkkua ja muutaman pikkuserkun. Lapsena leikin pikkuserkkujen kanssa ja muita tavannut yleensä hautajaisissa. Eniten olin tekemisissä Ruotsissa asuvan serkkupuoleni kanssa, hän kävi meillä pari kertaa ja läheteltiin joulukortit aina.
Äidin suku on Limingasta, saattaa vaikuttaa tuokin serkkujen määrään :)
Enemmän isän puolen serkkujen kanssa, etenkin yhden samanikäisen naisen kanssa :) Äidin puolen serkkuja en ole pitkään aikaan nähnyt, ovat sellaista roskaväkeä että tulee vain myötähäpeä 🙄
Olin yhden serkun kanssa läheinen, mutta hän kuoli vähän aikaa sitten.
Ei olla tekemisissä. 30-45+ ollaan. Ei ole kuin muutama serkkukaan.