Vasta yhteen muuttaneen parin mies petti
Ystäväni on seurustellut parisen vuotta ja kuukaisi sitten päättivät muuttaa yhteen. Viikko sitten mies oli tullut vasta aamuyöstä kotiin ja hänen nukahdettuaan ystäväni oli saanut miehen puhelimesta selville, että oli juuri käynyt panemassa heidän yhteistä tuttavaansa. Mies ei kiistänyt, vaan vähätteli, että mitä tuollaisesta kannattaa välittää, ei se mitään merkinnyt. Ystäväni on raivona, mutta hankalassa tilanteessa: uutta asuntoa ei niin vain Helsingistä saa, ja muuton yhteydessä antoi pois ison osan tavaroistaankin. Muutti siis miehen omistamaan asuntoon. Mitä itse tekisit? Antaisitko kerran anteeksi?
Kommentit (19)
Jos mies ei edes kadu vaan pitää tuollaista merkityksettömänä niin tuskin oli eka tai vaika kerta kun pettää...
Sanon sen mitä olen aiemminkin sanonut: Ottakaa mies, jota kukaan muu ei halua. Ei tule tuollaisia tilanteita
Mitä väliä jos se oli merkityksetöntä? Ei ne vehkeet siitä kulu että niitä käytetään.
Vierailija kirjoitti:
Tuskin oli eka kerta.
Ja luulen että ystäväsi on tiennyt asiasta ja laittanut silmät kiinni kuvitellen sen loppuvan kun muuttavat yhteen.
Ei se ollut pettämistä jos mies ei pidä sitä pettämisenä. Mun mielipide.
Vähän huono syy "antaa anteeksi" eli sallia, tuo asuntotilanne.
Tulee sinun sohvalle kunnes löytää asunnon? Ei kai sen Helsingissä tarvitse olla, junat kulkee töihin vaikka Keravalta, kunnes löytyy sopivampi.
Mä ainakin kostaisin mahdollisimman vittumaisesti, molemmille.
Juuri tuon takia itsselläni on eron jälkeen suuri kynnys muuttaa enää kenenkään naisen kanssa yhteen. Naisetkin on nykyään sellaisia lo*ttoja, että koskaan ei voi olla varma onko puoliso käynyt päiväkahveilla jonkun vanhan tuttavuuden kanssa.
Ihan yleistä. Mies ei ole rakastunut. En antaisi anteeksi, ei mitään järkeä.
Keskustelun paikka. Mitä mies parisuhteelta haluaa? Onko hänelle ok ettäon muitakin? Jos niin silloin nainen miettii omat pääperiaattensa ja jos on sitä mieltä että yksi vaan kerrallaan niin se on asunnon etsimisen paikka ja seuraavassa suhteessa selvittää ensi töikseen millä mielellä mies on liikkeellä.
Jokainen parisuhde on erilainen. Ei sitä tiedä, mikä parin välillä on ok ja mikä ei. Jollekin (puoli-ilmainen) kiva koti hyvällä alueella (tai vaikkapa puolison ulkonäkö) saattaa olla tärkeämpi juttu kuin puolison uskollisuus tai ns. sielunkumppanuus.
Vierailija kirjoitti:
Mitä väliä jos se oli merkityksetöntä? Ei ne vehkeet siitä kulu että niitä käytetään.
Ei vaimosikaan vehje siitä kulu ja kuitenkin sinua haittaa kun ilottelee muittenkin kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mitä väliä jos se oli merkityksetöntä? Ei ne vehkeet siitä kulu että niitä käytetään.
Ei vaimosikaan vehje siitä kulu ja kuitenkin sinua haittaa kun ilottelee muittenkin kanssa.
Miksi haittaisi jos se ei vaimon mielestä mitään merkitse?
Pettämiselle ei ikinä ole hyvää tai hyväksyttävää selitystä, ei ikinä. Eli en antaisi anteeksi.
Kauhee valitus taas jos mies on vähän käyny paneen jotain kuppasta vaginaa.
Ei kai kukaan ole niin tyhmä, että antaisi tuon anteeksi.
Olisi mies vaatinut avointa suhdetta alkuunsa jos kerran pienet ohisuhaisut ei merkitse mitään, turha jälkeenpäin selitellä.