Tuntematon sotilas rohkea kohtaus
"Huomenna ensi-iltansa saavasta Tuntematon sotilas -elokuvasta on kirjoitettu jo nyt paljon, ja yksi monessa otsikossa ollut asia on näyttelijä Paula Vesalan alastomuus saunakohtauksessa. Maria Veitola kysyi elokuvan ohjaaja Aku Louhimieheltä miksi Vesala paljastaa alastomasta kehostaan enemmän saunakohtauksessa kuin kollega Eero Aho, joka istuu lauteilla enemmänkin kyyryssä."
"Louhimies sanoi, ettei pidä oikeana tapaa, jolla Vesalan alastomuus nostettiin otsikoihin.
– Kaikkia näyttelijöitä kehuttiin, mutta sitten yhden näyttelijän osalta nostetaan pääasiaksi millainen mekko hänellä oli ensi-illassa, niin tälläinen ei ole oikein, että arvioidaan yhtä ulkoisin perustein."
"Veitola kysyi Louhimieheltä myös seksuaalisesta häirinnästä elokuva-alalla. Ohjaaja Heidi Lindén on kertonut saaneensa kasapäin tarinoita aiheesta.
– Näissä tarinoissa on kuusi nimeä, jotka toistuvat. Pitäisikö ne julkistaa, Veitola kysyi Louhimieheltä.
– Poliisin pitäisi puuttua asiaan, mutta en tiedä onko tv-ohjelma oikea paikka julkistaa. En tiedä mikä on oikea tapa, mutta asia on tärkeä ja siihen pitää puuttua, Louhimies vastasi"
Linkki artikkeliin:
https://www.mtv.fi/viihde/ohjelmat/enbuskeveitolasalminen/uutiset/artik…
Elokuvassa, jossa esitetään vaikutelma kymmenien/satojen ihmisten tappamisesta, yhden naisen alastomuus on se "rohkea" kohtaus. G.Sus.