Tampere kilpailuttaa keskustan ja Hervannan terveysasemapalvelut – sopimukseen sisältyy kannustin ja sanktio
Palveluihin kuuluvat perusterveydenhuollon lääkärin, sairaanhoitajan, terveydenhoitajan sekä mielenterveys- ja päihdetyön palvelut.
Kilpailutuksessa valintaperusteena on kokonaistaloudellisesti edullisin tarjous.
Sopimukseen sisältyy kannustin ja sanktio, joilla pyritään innostamaan palvelutuottajaa tehokkuuteen ja taloudellisuuteen.
Kannustinpalkkioihin vaikuttaa lähetteiden määrä erikoissairaanhoitoon ja ensiapu Acutan käytön määrä. Jos lähetteiden ja käyntien määrä ylittää tietyt raja-arvot, tulee sanktioita.
https://www.aamulehti.fi/uutiset/tampere-kilpailuttaa-keskustan-ja-herv…
Kommentit (3)
Ei taida enää loppuvuodesta kanattaa mennä terveysasemalle, jo on vähääkään sairaampi.
Tuosta seuraa tietenkin että kaikki erikoissairaanhoidon tai ensiavun tarpeessa olevat eivät pääse sinne, jotta firma saisi varmasti kannustinpalkkionsa. Ihmisiä kuolee jotta säästöjä syntyisi.
Selkeää: pitää pystyä hoitamaan mahdollisimman moni potilas nopeasti (jono ei purkaudu päivystykseen) ja lisäksi täytyy uskotella potilaille, että terveelliset elämäntavat ja riittävät liikunta kyllä parantavat niin rintasyövän kuin aivoinfarktinkin.