Miksi niin monet politiikassa mukana ovat naiset ovat epäviehättäviä?
Niin, tämän haluaisin tietää. Mikä on siihen syy? Joo, sitä työtä ei tehdä ulkonäöllä mutta moni ei välitä ollenkaan miltä näyttää.
Kommentit (21)
Olin jo kirjoittamassa että yleensä älykkkäät naiset ei ole kauniita mutta sitten aloin miettimään että lääkäreissä on tosi paljon kauniita naisia.
Ehkä kauniita naisia ei kiinnosta politiikka, on niin kuiva aihe.
Kaunista naista syytettäis heti ulkonäöllä etenemisestä.
Eipäne miehetkään mitään komistuksia ole...
Samasta syystä, kuin mitä niin moni politiikassa mukana oleva mies ei ole komea. Politiikassa on mukana monta viehättääväkin naista. Ihmiset on mitä on, suurin osa ihan tavallisen näköisiä. Sekä miehet , että naiset. Joka ammatissa on sekä niitä kauniita että vähemmän kauniita.
Ai vähemmän viehättäviä kuin Timo Soini tai Juhana Vartiainen?
Olen itsekin ruma nainen ja aktiivisesti mukana erään puolueen toiminnassa. Olen pahoillani, jos rumuuteni häiritsee. Ensi kerralla laitan ämpärin päähän.
En voi yhtyä ap:n mielikuvaan. Onhan politiikassa paljon erittäin edustaviakin naisia.
Todellisuudessa poliitikot taitaa olla ihan vain läpileikkaus tavallisen kansan ulkonäöstä. Muutenhan julkisuudessa olevat pärstät ovat aika paljon viihdemaailmasta, jossa taas pärjätään nimenomaan ulkonäöllä.
Ja politiikassa mukana olevat miehet on jotain seksisymboleja? AHAHAHAHAHAHAHA Ei edes AMERIIKASSA.
Osa ihmisistä on ulkoisesti epäviehättävän. On naispoliitikoissa ”hottiksiakin”, oikeastaan melko montakin ja kaikenikäisissä. Kaikki eivät pidä kaikista. Jos luettelisin kymmenen mielestäni kaunista poliitikkonaista, niin joku haukkuisi heidät rumiksi joko poliittisista tai muista syistä.
Asiasisällön pitäisi ratkaista. Itse en äänestä ketään ulkonäön perusteella. Kaverini puolestaan äänestää aina komeinta ehdolla olevaa miestä eikä ole kiinnostunut mitä asioita poliitikko ajaa.
Kaunista naista ei oteta vakavasti tai ei arvosteta tietyissä ammateissa. Parempi tehdä jotakin muuta työtä.
Poliitikot tuskin ovat muita rumempia, eivät vain ole niitä, joita ulkonäkö eniten kiinnostaa. Kauneuteen keskittyvät ihmiset hakeutuvat kauneudenhoitoon liittyville aloille.
Siksi, että naiset kokevat vaikutusvaltaisen miehen komeammaksi, mutta miehet kokevat vaikutusvaltaisen naisen uhkaksi.
Kauniit naiset kyllä löytävät paikkansa jonkun menestyvän miehen kainalosta (elättäjän), mutta vähänkään mitäänsanomattoman näköiset räähkät hakeutuvat politiikkaan, koska sitäkautta he saavat tyydytystä sille vallanhimolle, mitä eivät pääse toteuttamaan menestyvän miehen kainalossa ;)
Jaana Pelkonen
Tanja Karpela
Nazima Razmyar
Li Andersson
Anni Sinnemäki
Eija-Riitta Korhola
Maria Guzenina
Ihan näin pidempään mietimättä.
Sitä työtä ei tehdä ulkonäöllä.