Superallerginen pyytää apua.
Auta minua keksimään jotain uusia ruokia. Saan syödä vain seuraavia ruoka-aineita:
liha ja kana
kaali, kukkakaali, lehtikaali ja lehtisalaatti
sipuli
pehmeäksi keitetty porkkana
oliiviöljy
paprika ja chili
normaalit mausteet
mustikka
Siedän pieniä määriä laktoositonta maitoa, perunaa tai ketsuppia ja riisin sekä maissin jäämiä.
Olen siis allerginen viljoille, kaikenlaisille siemenille, vedeneläville ja lähes kaikille vihanneksille, hedelmille ja marjoille.
Kommentit (11)
Tässä tuli jo pari ihan hyvää ohjetta. Mieluusti otan vastaan vielä lisää vinkkejä, jotta saisin repertuaariin vähän erilaisia ruokia.
Allergioita ei ole olemassa, olet varmaan sähköllekin allerginen.
Oi, onpas sinulla kapea ruokavalio. Toivottavasti ei kovin pitkään :)
Tee erilaisia keittoja, sosekeittoa, pataa, wokkia, laatikkoa, pihvejä...
Minäkin olen superille allerginen.
Laita ne mille olet allerginen niin voin yrittää auttaa. Käykö esim tattari ja riisi, entäs munat? Vaikea uskoa että superallergiselle kävisi chili ja mausteet...
Piirtämällä keskeltä taitetussa paperissa olevan ympyrän keskelle numero 5 allergiatkin katoavat kuin evoluutioteoria Suomen peruskoululaitoksesta!
Allergiani ja ruokayliherkkyyteni ovat olleet lapsesta asti. Silloin niitä oli vähemmän kuin nyt. Loppuelämä pitäisi nyt selvitä näillä ruoka-aineilla ja voin vain toivoa, etten allergisoidu millekään näistä. Allergiat vähenevät yleensä kohti aikuisuutta, mutta pienellä joukolla käy päin vastoin. Minä kuulun näihin epäonnisiin.
Kananmuna ei käy, eikä tattari. Mausteista tosiaan sopii suuri osa, mutta eivät siemenet tai pähkinät tai muut sen tapaiset.
Vaikea neuvoa kun et kerro minkälaisia ruokia normaalisti teet.
1. Paista pannussa ensin jauhelihaa suht kypsäksi, ota sitten pannusta pois. Sitten poista jauhelihat ja paista pilkottua sipulia (mielellään kevätsipulia) ja ohueksi viipaloitua valkokaalia. Sekoita vihannekset jauhelihaan tarjoiluastiasa ja mausta.
2. Intialainen aloo gobi, jossa hieman perunaa ja enemmän kukkakaalia. Tämä siis jos curry käy.
3. Ranskalainen sipulikeitto (ilman juustoa ja leipää).
4. Uunipaprikat, täytä porkkanasoseella, jonka maustat vaikka chilillä.