Amk haku kesken ammatillisen koulutuksen
Opiskelen ammattikoulussa aikuispuolella. Vielä olisi yli vuosi jäljellä, mutta haluaisin jo hakea ammattikorkeaan. Onko mitään järkeä jättää ammatillista kesken? Pystyisikö mahdollisen amk-paikan vastaanottamaan ja yhä jatkamaan ammatillisessa loppuun eli olemaan kahdessa koulussa ns. Kirjoilla?? Olen ihan kujalla eikä opintopolusta selkeästi löytynyt. En kaipaa porvoolaisia tähän viisastelemaan.. ;)
Kommentit (3)
On minulla lukiosta päättö- sekä ylioppilastodistus. AP
Vierailija kirjoitti:
On minulla lukiosta päättö- sekä ylioppilastodistus. AP
No, sitten hakemaan vaan. AMK:ssa on usein mahdollista siirtää aloitusta. Tai jos pääset sisään, niin saatathan innostua aloittaa AMK:ssa ja keskeyttää amiksessa. Tai hoitaa amis ensin loppuun ja tehdä vaan joitain opintoja AMK:ssa (jos voi olla molemmissa yhtäaikaa). Mietit sitä sitten, jos tilanne tulee eteen.
Millä todistuksella aiot AMK:hon hakea? Eli onko sulla jo joku toisen asteen tutkinto valmiina, jotta olet hakukelpoinen? Sen tiedän, että opiskelija on ollut yhtäaikaa yliopiston ja amiksen kirjoilla, joten mahdollisesti onnistuu kahden eri tasoisen koulun kirjoilla olo, mutta järkeähän siinä ei ole. ELi jos ole hakukelpoinen AMK:hon, niin hae vaan ja päätä sitten, jos pääset.