Ylen uutisten mukaan veroparatiisi paljastukset
Kommentit (6)
Miksi näitä salataan? Lain porsaanreiät, joita köyhät ei tajua käytttää kun ei osaa.
Ei suomalaisista puhuta jatkossakaan, turha odottaa. Keväällä 2016 kovalla kohinalla alkaneet "paljastukset" torpattiin muistaakseni kahden jakson jälkeen. Sen jälkeen ei kuulunut enää mitään.
Tämä tulee myös tapahtumaan tämän syksyn "paljastuksille". Voidaan vaan kysyä, kenen / keiden taholta tämä torppaus tulee tapahtumaan.
Vierailija kirjoitti:
Miksi näitä salataan? Lain porsaanreiät, joita köyhät ei tajua käytttää kun ei osaa.
Palkansaaja ei kyllä pysty käyttämään vaikka osaisikin, jos meinaa Suomessa olla töissä.
Levitätätte taas aivan väärää tietoa. Ottakaa nyt edes selvää mistä höpisette.
Näin lukee Ylen sivulla:
"Veroparatiisien salaisuuden muuriin on jälleen isketty reikä. Panaman papereiden jälkeen tulee uusi vuoto. Uudet salaiset asiakirjat paljastavat lukuisten kansainvälisten huippupoliitikkojen ja raharikkaiden hämäriä yhtiöitä veroparatiiseissa. Yhtiöitä on käytetty piilottamaan omistuksia ja tekemään verosuunnittelua. Monissa tapauksissa yhtiöiden kautta on syyllistytty myös veronkiertoon, pörssi- ja muihin rikoksiin. Salaisista asiakirjoista löytyy myös satoja suomalaisia. MOT kertoo tärkeimmät tarinat kahdessa eri ohjelmassa ja lukuisissa verkkojutuissa.
MOT: Lainkiertäjät paratiisissa 6.11.2017 sekä 13.11.2017 klo 20 TV1"
Eli ehkä kerrotaan a) huippupolitiikoista 6.11 ja b) muista kuten suomalaisista 13.11. Ja tuossahan mainittiin myös verkkojutut. Seuraapa niitä äläkä puhu läpiä päähäsi.
Niin, miksi ei?