Yksinäinen lapsi päivät netissä- jatkuva kova päänsärky
Ulos ei mene, kun ei ole kavereita ja minun seurani ei enää kelpaa. Ainut ystävä muutti keväällä toiseen kaupunkiin ja sen jälkeen ei tytöllä ole ollut ystäviä. Koulun jälkeen istuu läppärillä tai kännykällä monta tuntia, joskus saattaa katsoa leffan. Ja tämä sitten vaikuttaa terveyteen, jatkuva kova päänsärky.
Mitä minä teen, kun en pysty tässä kavereksi muuttumaan?! Tyttö on 9v.
Kommentit (7)
9-vuotias ja kova päänsärky?
Alkajaisiksi lapsi lääkäriin. Päänsärky on vakavasti otettava oire.
Kun lääkäri on tutkinut, alatte sitten käsitellä tätä laiteriippuvuutta. Jos teillä 9-vuotias päättää itse nettiaikansa, ongelma on kasvattajassa, joka ei ole tiedostanut rooliaan.
Et voi antaa 9-vuotiaan päättää itse, että viettää kaiken aikansa vain koneella. Rajoitat laitteiden käyttöä ja mietitte yhdessä mitä muuta tyttäresi voisi tehdä. Jospa päänsärkykin vähenee, kun ei ole koko ajan koneella. Jos ei vähene, niin lääkärissä olisi hyvä käydä. Mulla alkoi myös jatkuvat migreenit teini-iän lähestyessä. Liittynee puberteettiin. Väheni huomattavasti aikuiseksi tullessani. Nykyisin tuota päänsärkyä esiintyy lähinnä kuukautisten yhteydessä. Mutta tyttäresi tapauksessa kyse voi olla ihan vain tensiopäänsärystä, koska hän on todennäköisesti jatkuvasti huonossa asennossa laitteen äärellä.
Oli kokkikerhossa, ei viihtynyt. Minulla on huono rahatilanne eikä autoa käytettävissä, mikä tekee harrastustoiminnan vähän haastavaksi (kokkikerho oli viereisessä talossa).
Tyttö on jo sen ikäinen, ettei enää innostu jos äiti yrittää houkutella pyöräretkelle tai leipomaan .
"tylsää! tyhmää!" kuuluu ja tyttö on taas sohvannurkassa kännykkä kädessä . Ruutuaika on käytännössä helppoa, teoriassa ei!
Ap
Mulla kävi vähän samoin kuin sun tytöllä. Muutin toiseen kaupunkiin jossa mulla ei ollut juuri yhtään kavereita niiden kuuden siellä asumani vuoden aikana. Oli tuppukylä jossa ei tapahtunut oikein mitään enkä löytänyt samoista asioista kiinnostuneita ihmisiä. Istuin sitten vaan kotona koneella tai pelasin koko ajan. Tilanne helpotti kun muutin opiskelemaan läheiseen isompaan kaupunkiin jossa oli enemmän ikäistäni porukkaa jolla oli samoja kiinnostuksenkohteita. Vähän kuulostaa kyllä liian pitkältä ajalta sun tytölle kun on kuitenkin vasta tuon ikäinen.
Sivuhuomautus: Päänsärkyä voi aiheuttaa myös huono näkö tai epätasaisen purenta, eli optikko- ja hammaslääkäriasiat kannattaa pitää mielessä.
Vierailija kirjoitti:
Oli kokkikerhossa, ei viihtynyt. Minulla on huono rahatilanne eikä autoa käytettävissä, mikä tekee harrastustoiminnan vähän haastavaksi (kokkikerho oli viereisessä talossa).
Tyttö on jo sen ikäinen, ettei enää innostu jos äiti yrittää houkutella pyöräretkelle tai leipomaan .
"tylsää! tyhmää!" kuuluu ja tyttö on taas sohvannurkassa kännykkä kädessä . Ruutuaika on käytännössä helppoa, teoriassa ei!
Ap
Soita kunnan nuorisotoimeen. Hyvässä lykyssä töihin menevä nuoriso-ohjaaja voi poimia tyttäresi kerhoon mukaan jos on tarjolla tyttärellesi sopivaa toimintaa.
Joku harrastus tai kerho voisi olla hyvä ajatus. Saisi tekemistä ja ehkä niitä kavereitakin. Riippuu missäpäin asutte, mutta joissakin kouluissa on esim. liikuntakerhoja (WAU) ja seurakunnilla mm. kokkikerhoa, askartelukerhoa, kuoroa jne. Osa on ilmaisia ja osassa on pieni maksu, joten ei pitäisi olla rahasta kiinni.
Myös edullisia harrastusryhmiä löytyy esim. useista urheiluseuroista.