10cm sänky. Sopiva lakanaleveys,joka ei irtoa nukkuessa?
Kommentit (15)
Vierailija kirjoitti:
20cm riittää hyvin.
😀
Opettele helppo ja siisti sairaalapetaus, niin ei irtoa.
Vierailija kirjoitti:
Siis 120cm :D
Ap
Muotolakana, ei muut pysy paikoillaan.
Riippuu toki siitäkin että onko sulla ohut petari vai pelkästään joku paksu joustinpatja... itse käytän muotoonommeltuja, ne pysyy hyvin. Ehkä normilakanoissa joku 160 - 200cm leveys patjasta riippuen.
H&m oon ostanut kuminauhallisia lakanoita, pysyvät paikoillaan, ei valittamista.
Kuka muka tarvitsee kymmenen senttiä leveän sängyn?? Itselleni 7cm riittää ihan hyvin, mahtuu vähän pyörimäänkin! Vai oletteko jotain läskejä?
30 cm yli per puoli, tätä enemmän olisi jo hankala pedattava.
120 cm + 2 x 10cm + 2 x 30 cm = 200 cm
minimissään 180 cm mutta itse ottaisin siis 200 cm leveän.
Vierailija kirjoitti:
H&m oon ostanut kuminauhallisia lakanoita, pysyvät paikoillaan, ei valittamista.
En ole ap, mutta kiitos tästä tiedosta. Olen ihmetellyt missä niitä oikein myydään, en ole enää löytänyt sieltä mistä ennen, mutta suuntaanpa siis tuonne lakanaostoksille. Luulin että siellä myydään vain vaatteita.
Onko patjan levyes 120 cm ja paksuus 10 cm ja petaatko sen ympäri? Laskin sen mukaan.
9.
Petarille käy hyvin normipussilakana, josta pujotusaukko on avattu laitoihin asti. Päästä jää vähän vajaaksi, mutta eihän se nukkumista haittaa. Itsellä oli tuo käytössä, kun vuokrasin asunnon vain työpäiviä varten ja edellinen asukas möi kalusteensa mulle. Kotona on kaikki lakanat normilevyisiä sekä 160 cm sänkyyn sopivia. En sitten viitsinyt sijoittaa erikseen 120 cm lakanoihin, jotka sitten olisivat olleet myöhemmin kotona ja mökillä täysin vääränkokoisia.
Joo siis runkosänky kyseessä. Petari päällä.
AP
Petauspatja ja lakana pysyvät paikoillaan, kun käytät poikkilakanaa, toinen reuna molempien patjojen alle, toinen vain petarin alle. Olettaen että sängyssä on laidat.
Vierailija kirjoitti:
Kuka muka tarvitsee kymmenen senttiä leveän sängyn?? Itselleni 7cm riittää ihan hyvin, mahtuu vähän pyörimäänkin! Vai oletteko jotain läskejä?
Nii oliks se sulla se 2,1 neliön talo? Mitäs Penalle?
Siis 120cm :D
Ap