Lääkäriä paikalla? Kysymys 1,5-vuotiaan yskästä
1,5-vuotias yskii pahankuuloisesti, yskäkohtauksen tullessa sisäänhengitys todella vaivalloista ja äänekästä, limaa ei irtoa yskiessä, yskä kuulostaa pakonomaista ontolta kakomiselta. Makuullaan ei pysty olemaan hetkeä kauempaa, vaikka sängyn pääty on korotettu. Seurauksena kouristava yskäkohtaus, yskii, haukkoo henkeä ja itkee yhtä aikaa. Voiko lääkäri määrätä näin pienelle jotakin apua? Vai onko neuvona vaan juoda paljon, korottaa sänkyä ja odottaa tilanteen helpottamista. Kuristaa omaakin kurkkua, kun lapsi itkee yskän lomassa, että äiti auta :(
Kommentit (16)
Haloo, ketään kotona? kirjoitti:
No miksei äiti vie lasta lääkärille jos tilanne on tuollainen? En minä itse kyselisi täällä "palstalääkäreiltä" vaan soittaisiin neuvolaan.
Jessus sentään..
Koska tälle päivälle ei ole enää helppo saada lääkäriaikoja, yskä paheni yllättäen iltapäivän aikana. Jos on mahdollista saada lääkäristä apuja, joudun flunssaisena lapsen kanssa ajamaan toiselle paikkakunnalle yksityiselle lääkäriasemalle tai jonottamaan päivystyksessä useita tunteja. Jos lääkäri ei voi näin pienelle oikein mitään määrätä tällaiseem yskään, se on lapsen kiduttamista turhaan. Ja olen soittanut jo terveysneuvontaan, mutta en tullut juuri hullua hurskaammaksi.
AP jatkaa: meillä kun ei ole suvussa tai tuttavapiirissä ketään, jolta saisi ammatillista mielipidettä. Ja kas kummaa, tiedän itsekin että tämä on epätoivoinen yritys, mutta aina saa yrittää. Juuri tässä koitan pähkiä, että pakkaanko lapset autoon vai katsellaanko yön yli. Niin ja neuvolasta ei paljon tähän kellonaikaan saa apua :D
Kato hengittääkö apulihaksilla. Eli kyljet lommolla ja palleaan tulee kolo. Ensiapuun.
Saa avaavaa.
Vie ensiapuun eli päivistykseen voi olla hengitysvaikeuksia.
Oisko kurkunpääntulehdus? Päivystyksestä saa kortisonia.
Jos hengitysvaikeuksia, on sinun mentävä sinne päivystykseen. Etenkin kun on alkanut äkillisesti? Vinkuuko tai rohiseeko henki?
Meillä alkoi ensimmäinen astmakohtaus noin, vie ensiapuun.
mulla ei edes ole lapsia mutta silti tiedän, että jos noin pienen on vaikea hengittään niin päivystykseen ja sassiin!
Lapsi hengittää muuten ihan normaalisti, ainoastaan yskäkohtauksen aikana on vaikeata. Terveysneuvonta sanoi, että siitä ei tarvitsisi olla huolissaan, kuulemma aikuisellekin voi tulla tunne, että "tukehtuu" yskään.
ap
Lähes täydellä varmuudella kurkunpääntulehdus. Viileä ilma ja kohoasennossa makaaminen helpottavat oireita. Jos hengenahdistusta kuitenkin ilmenee em. kotikonsteista huolimatta, on hakeuduttava välittömästi päivystyspoliklinikalle.
Vierailija kirjoitti:
Lapsi hengittää muuten ihan normaalisti, ainoastaan yskäkohtauksen aikana on vaikeata. Terveysneuvonta sanoi, että siitä ei tarvitsisi olla huolissaan, kuulemma aikuisellekin voi tulla tunne, että "tukehtuu" yskään.
ap
Jos ei makuulla voi olla kun meinaa tukehtua niin se on myös merkki hengityksen ahtautumisesta. Terveysneuvonta ei näe lasta joten siihen ei täydellisesti kannata luottaa.
5vKandi kirjoitti:
Lähes täydellä varmuudella kurkunpääntulehdus. Viileä ilma ja kohoasennossa makaaminen helpottavat oireita. Jos hengenahdistusta kuitenkin ilmenee em. kotikonsteista huolimatta, on hakeuduttava välittömästi päivystyspoliklinikalle.
Niin, ja päivystyksessä tila hoidetaan hengitettävällä adrenaliinihöyryllä kortisonilla. Painotan edelleen, että jos selinmakuulla ei lapsi pysty olemaan kohoasennosta huolimatta, on syytä lähteä todellakin lääkäriin. Kokeile laskea huoneilman lämpötila 16 asteeseen, tämän ja kohoasennon pitäisi kyllä tepsiä. Pahoittelen sekavaa kirjoitustani, olen ollut päivystämässä koko yön.
Kurkunpääntulehdukseen auttaa viileä ilma, joten olkaa esim parvekkeella tai pistä lapsi rattaisiin ja menkää ulos. Jos hengitys vinkuu ja rohisee silloinkin, kun lapsi on rauhallinen niin menkää päivystykseen.
Vie ammattilaisten arvioitavaksi. Oma poika oli osastolla viikon noista oireista.
Jos vatsa liikkuu nopeasti, se n on merkki siitä, ettei pysty hengittämään keuhkoilla vaain apulihaksilla.
No miksei äiti vie lasta lääkärille jos tilanne on tuollainen? En minä itse kyselisi täällä "palstalääkäreiltä" vaan soittaisiin neuvolaan.
Jessus sentään..