Nyt auttakaa en kestä enää, KAUHEA yskä
Kutittaa niin kauheasti, eikä mikään auta. Varsinkin yöllä pahenee, eikä saa nukuttua.
Kommentit (14)
Syö vaahtokarkkeja. Yllättävä kyllä se toimii
Höyryhengitys,veteen mielellään timjamia ja valkosipulia.Suolapiippu ja Islanninjäkälätee.Saa luontaistuotekaupoista,auttoi ainakin minulla!Varsinkin tuo Islanninjäkälä.Sekaan hieman hunajaa.
Teelusikallinen hunajaa auttaa. :)
Hunajaa kuumaan veteen liotettuna tai sellaisenaan lusikallinen. Viks vaporub, illalla iholle ja/tai höyryhengitykseen. Päivällä codetabs imeskeltävää yskänlääkettä.
Poskiontelotulehdus. Bakteerit valuu yöllä nenänielusta kurkkuun. Käy lääkärissä.
Mulla parani yksi pitkittynyt, flunssaa seurannut yskä parilla jekkupaukulla. En yleensä juo väkeviä, mutta kaveri tarjosi baarissa, ja sen jälkeen yskä katosi lähes kokonaan. Kannattaa kokeilla.
Käy huomenna lääkärissä ja pyydä yskänlääkettä (kolmiolääke) mukavasti vaikutti jotenkin johonki aivojen yskä "yksikköön" ja tuli vielä tosi rento olokin.
Islanninjäkälä laajentaa keuhkoputkia ja siten helpottaa hengitystä.
Eikös sitä sanota, että risiiniöljy on paras yskänlääke... ;)
Kuuma rommitoti(1) ennen nukkumaanmenoa!
Hunaja sellaisenaan auttanut mulla.
Kuumaan veteen hunajaa ja sitruunaa.
- pieni tujaus jotain väkevää
- kamomillatee (on kyllä pahaa)
- istuva nukkuma-asento
-paljon kuumaa nestettä illalla
-ilmankostutin huoneeseen