Olisi hyvä jos ihmisten tunteita ei vähäteltäisi, jos he kokee pelkoa tai ahdistusta
Olen huomannut viimeaikoina ilmiön kuinka jotkut suorastaan agressiivisesti hyökkää jonkun kimppun, jos joku yrittää kertoa miltä hänestä tuntuu. Ihmiset on yksilöllisiä ja kaikki meistä kokee, tuntee ja käsittelee asiat yksilöllisesti.
Annetaan ihmisille oikeus puhua ja kirjoittaa tunteistaan, ei vähätellä ja haukuta toisiamme.
Ja koska ihmiset ei tajua nykyään mikä on normaalia keskustelua toisten ihmisten välillä ja he tuntuu siirtävän keskustelun kaikkeen epäolennaiseen. Disclaimerina tuomitsen rasismin ja vihapuheet, minun avaus ei koske sitä.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Kun joku ei kestä toisen tunteita, se johtuu siitä ettei osaa käsitellä OMIA tunteitaan. Omien tunteiden tunnistaminen on tärkeää sekä itsen että vuorovaikutustilanteiden kannalta.
Hyvä pointti, itse pidän vain tuollaista tapaa vähätellä ja haukkua, jos joku kertoo tunteistaan vain haitallisena. Ei kaikkea pidä eikä tarvitse vain padota sisään, hyvää terapiaa on myös keskustella ja puhua tunteistaan.
Vaikka itseä ei mikään hetkauta, niin toisia ihmisiä voi kuitenkin edes kuunnella.
Ap
http://jessicavahtera.puheenvuoro.uusisuomi.fi/241741-surusta-vihaan-ja…
Nuori nainen yrittää keskustella tunteistaan.
Kukaan ei vaan tahdo kohdata ikäviä tunteita. Ikävät tunteet kohdataan vain silloin, kun ei enää kykene niitä käsittelemään ja peittämään.
Kun joku ei kestä toisen tunteita, se johtuu siitä ettei osaa käsitellä OMIA tunteitaan. Omien tunteiden tunnistaminen on tärkeää sekä itsen että vuorovaikutustilanteiden kannalta.