Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä hyvä laite äänittämään puhetta?

äänitystä
07.08.2017 |

Mikä olisi hyvä ja myös kohtuuhintainen laite äänittämään puhetta, kauempaakin kantautuvaa?

Haluaisin kerätä todisteita häiritsevästä naapurista, jonka isoääniset puheet kuuluvat jatkuvasti seinien läpi, niin että kuulee vuorosanatkin. Kun yrittää äänittää puhelimella tai tabletilla (omassa kodissa), puhe kyllä erottuu, mutta ei läheskään niin hyvin mitä korvakuulemalla. Esim vuorosanoista ei erotu kuin pieni osa äänittäessä ja samalla taas pienet huminat huoneistossa kuuluvat tavallista voimakkaammin.

Olen kokeillut muut konstit ensin, muttei asiaan ole saatu ratkaisua ja naapuri on kieltänyt, että aiheuttaisi mitään häiriötä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
07.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etteivät vain ne äänet kuuluisi omassa päässäsi?

Vierailija
2/2 |
07.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Etteivät vain ne äänet kuuluisi omassa päässäsi?

Mistähän näin päättelet..? Et ainakaan, jos olisit lukenut viestin, johon vastasit, mikä olisi järkevää aina ennen vastaamista, varsinkin ettei tarvisi vastailla noin epäasiallisesti ja vailla mitään vastausta itse kysymykseen.

Aloituksen kysymys kuului "Mikä olisi hyvä ja myös kohtuuhintainen laite äänittämään puhetta, kauempaakin kantautuvaa?"...

Ilmoitin kyllä viestissäni, että vuorosanat erottuvat, mutta eivät niin hyvin, kuin korvakuulemalla.. esimerkiksi kokonaisen lauseen sanoista osa puuroutuu äänitteellä, niin ettei saa selvää..koska äänitteellä puhujan ääni ei kuulu niin kirkkaasti mitä muutoin ja päinvastoin huminat (ja vaikka hengityksen ääni, jos sitä nauhoittaisi) kuuluvat tavallista voimakkaammin. Korvakuulemalla lauseet kuuluvat kokonaisempina. Edulliset puhelimet ja pienet tabletit eivät ole tietenkään parhaimpia välineitä tällaisten äänittämiseen. Haluaisin äänitteet tarkempina ja turhat ylikorostuneet huminat niistä pois.

Vieraatkin ovat todenneet melun kylässä ollessa ja pitäneet sitä todella häiritsevänä ja muitakin seinänaapureita melu on häirinnyt.

Yli 15 vuotta asunut tässä, eivätkä muut, pysyvät eivätkä vaihtuneet naapurit ole häirinneet tätä aikaisemmin koskaan niin että olisi syytä ilmoitella asiasta eteenpäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kolme