Mitä uskallatte ulkomailla/kotimaan reissuilla syödä?
Kun ihan kaikessa tuntuu olevan riski jostain :( Salaatit yms huuhdellaan huonosti jos ollenkaan ja paikallisella vesijohtovedellä. Juomissa on jäitä; astiat on joskus märkiä. Melkein joka annoksessa on jotain riskielintarviketta (majoneesia, niitä tuoreita vihanneksia). Aamupalapöydissä on vesijohtoveteen laimennettua appelsiini"tuore"mehua; leikkeleet on riskielintarvike jne. Ahdistaa! Ja jos täytyisi löytää jotain terveellistä ja turvallista niin vaihtoehdot vähenee entisestään.
Kommentit (19)
Mä syön matkoilla ihan kaikkea ja ikinä ei ole mitään vatsavaivoja ollut.
Ja mitä annatte lasten syödä? esim ostatteko irtojäätelöä tai jäätelöannoksia koskaan?
Kuumissa maissa: pitsaa. Kaikki pöpöt kuolevat 300 asteessa.
Meillä lapsi syö ihan jätskiannoksia ja ei ole ikinä tullut mitään. Muutenkin todella terve . On jo kohta 7-v eikä vatsatautia ole ollut ikinä ja kerran ollut yrjötauti.
Otan aina HK:n sinistä mukaan riittävästi, pitemmille reissuille vaikka ylimääräisen matkalaukullisen.
Köyhissä maissa asia on eri mutta normaalisti Euroopassa ja jenkeissä voi syödä kaikkea ilman sen suurempia riskejä.
Kaikkea syödään, mitä mieli tekee. Paljon ollaan matkusteltu j onneksi vaan pari kertaa vatsatutiin sairastuttu.
Matkoillahan ruokailu on ihan parasta ajanvietettä. Ja ihania ruoki on maapallo täynnä...
Tietenkin omat eväät. Trangiassa lämmitän purkkihernaria, näitä on matkalaukullinen mukana yhdessä suomalaisen veden kanssa.
Eikun oikeesti miten kuvittelit että ne ihmiset siellä kohdemaassa on vielä hengissä?
Euroopassa kyllä vesijohtovesi on pääsääntöisesti ihan juomakelpoista. Viipurissa vesijohtovesi keitettiin 2000-luvun alussa.
Vierailija kirjoitti:
Kuumissa maissa: pitsaa. Kaikki pöpöt kuolevat 300 asteessa.
Mutta paistamisen jälkeen
Aivastua
Kosketus
Likainen lautanen
Kaupasta saat lasteruokapurkkeja ja nestlen keksejä lähes maasta kuin maasta.
Mites ois grillatuu kala tai liha? Ranskikset? Mc donalds? Ikean pizzat? Ikeahan on vaikka missä päin maailmaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kuumissa maissa: pitsaa. Kaikki pöpöt kuolevat 300 asteessa.
Mutta paistamisen jälkeen
Aivastua
Kosketus
Likainen lautanen
Ostat omat eväät mukaan Suomesta. Sellaista maata ei ole, ei edes Suomi, jossa joku ei ole voinut aivastaa ruuan lähellä.Paras vaihtoehto on sellaiset täyskoneellisesti tehdyt keksit. Jotka menevät liukuhihnauunin kautta pussitukseen.
Euroopassa syön yleensä kaikkea. Myös salaattia ja irtojäätelöä ( etenkin italiassa). Pyrin valikoimaan ruokapaikan jossa paljon paikallista väestöä.
Kerran nälissäni menin hienoon veden päälle rakennettuun turismoravintolaan jossa valkoiset pöytäliinat ym.
Tonnikalasalaatti maistui jotenkin kummalta. Tonnikala oli ok, mut salaatti maistui oudolle vaikka oli ihan tuoreen näköistä. Maistoin vain muutaman suupalan ja eikös vain kohta wc kutsunut. Meni nopeasti ohi ja lääkkeeksi otin tilkan konjakkia.
14 jatkaa
Pullovettä juon tosin monesti. Se kyl johtuu siitä,että vesijohtovesi maistuu monissa maissa omituiselle enkä lyhyellä aikaa ehdi tottua makuun. Jos oon kohteessa useamman viikon totuttelen vähitellen vesijohtoveteen jos se on juomakelpoista.
Katso esim. jonkun matkatoimiston sivustolta suosittelevatko pakettimatkalaisille vesijohtovettä vai pullovettä
Syön kaikkea just tehtyä/kypsennettyä. Ulkomailla en juo kun pullovettä.
Rela-tabsit käyttöön vähän ennen matkaa ja matkan aikana. Vielä en oo ripulia matkoilla tai matkoilta saanut. Tiedä sitten johtuuko mun tavoista vai onko käynyt vaan tuuri?
Ripulin voi välttää syömällä kaikkea kypsennettyä. Mutta monia matoja voi saada ihan vain rahoista, ruokailuvälineistä tai vaikkapa kävelemällä hiekkamaalla.
Euroopassa syön ja juon normaalisti, samoin USA, Kanada. Muualla maailmassa pullovettä, siellä en syö salaatteja tai majoneesia, kypsentämätöntä lihaa, munaa tms
Kaikkea mitä normaalistikin syön. Ei ole vielä tullut ongelmia.