Väärin teitittely
Ahdistaa, kun suurin osa ihmisistä teitittelee esim. "te olette kuulleet" . Se on "te olette tullut"!
Eikö edes koulussa opeteta tätä? Ahdistaa!
Kommentit (4)
Kyllä tuo minuakin vähän ärsyttää, mutta ei se nyt mitään ahdistusta aiheuta.
Minulle aiheuttaa ahdistusta, koska olen työssä, jossa asiakkaita teititellään. Kuulen tuota virheellistä teitittelyä kymmeniä kertoja työpäivän aikana.
Joskus tuntuu, että luhistun.
Se on varmaan vaikeaa heille jotka ovat tottuneet sinuttelemaan kaikkia.Nyt tuntuu,että teitittely on lisääntynyt.Ja se teitittely ei todellakaan tarkoita muuten monikko-muotoa.
En oikeastaan ymmärrä,miksi monikkopuhuttelu on kunnioitettavampaa kuin sinuttelu,koska siis muuten puhutaan yksikössä,mm:oletteko lukenut lehden,oletteko syönyt tänään,vrt.oletko lukenut,oletko syönyt.
Nämä on niitä juttuja, jossa Ylen toimittajat erottuvat edukseen. Muilta kanavilta kuulee jatkuvasti tätä virhettä, hyvin harvoin Yleltä.