Helsingin Asunnonosto Oy. Millaisia kokemuksia?
Hei,
Onko kukaan myynyt asuntoaan Helsingin Asunnonosto Oy:lle? Erityisesti kiinnostaa kuulla kokemuksia teiltä, jotka olette jääneet määräajaksi myymäänne asuntoon vuokralle asumaan.
Millaisen hinnan (vrt. alueen markkinahinnat) asunnosta saitte? Olitteko tyytyväisiä käytännön asioiden (kaupantekoprosessi) järjestelyihin? Otettiinko toiveenne vuokra-ajan pituudesta miten huomioon ja millaista vuokraa maksoitte (vrt. alueen vuokrahinnat? Suositteletteko?
Itselläni sellainen tilanne, että haluaisin myydä asuntoni ja jäädä n. vuodeksi siihen asumaan.
Kommentit (7)
Olisi onnistuessaan yksinkertaisempi kuvio kuin myydä ja muuttaa muualle vuokralle vuodeksi. Olen muuttamanssa n. vuoden kuluttua uuteen omistusasuntoon, johon tarvitsen rahoituksen vanhasta.
Nettisivut ei aika heikot, siksi täällä kokemuksia kyselenkin.
En ymmärrä. Miksi sinun pitää myydä nykyinen asuntosi juuri nyt?
Uusi asunto rakenteilla oleva, pitää maksaa osa hinnasta jo ennen sen valmistumista. Rahat saatava siis ulos vanhasta.
Miksi et saa tarvittavia rahoja pankista?
Vierailija kirjoitti:
Miksi et saa tarvittavia rahoja pankista?
Miten tämä on niin vaikea ymmärtää? Ota nyt pankista lisää lainaa ja kohta sulla on kaksi asuntoa, eli olet kahden asunnon loukussa. Totta hitossa se vanha pitää myydä alta pois. Pankista lisää lainaa edellisten päälle, voi pyhä yksinkertaisuus taas.
En ollutkaan kuullut tällaisesta aiemmin. Nerokas konsepti itseasiassa, ihme ettei tällaista ole aiemmin keksitty. Varmasti moni asunnonvaihtoa harkitseva ottaisi tällaisen vaihtoehdon, jos firman tarjoama ostohinta vain on kilpailukykyinen. Ja firmalla tietty heti vuokralainen valmiina, ei tule yhtään tyhjää kuukautta tms. Harmi, jos firma ei vaikuta luotettavalta.
Katsoin niiden nettisivuja. Ei herätä suurta luottamusta.
Miksi ihmeessä tällainen kuvio, että myyt asuntosi nyt ja jäät siihen vuodeksi vuokralle?