Kanasurmat Haukiputaalla: Poliisi takavarikoi neljä koiraa
Kanasurmat Haukiputaalla:
Poliisi takavarikoi neljä koiraa
Poliisi on saanut kymmeniä yhteydenottoja koirista Haukiputaalla.
Oulun poliisi on takavarikoinut kanatarhoilla riehuneiden koirien omistajalta neljä koiraa. Koirat on sijoitettu kenneliin. Koirien tulevaan kohtaloon poliisi ei vielä ota kantaa.
Oulun poliisilaitos tutkii Haukiputaalla tiistaina tapahtunutta koirien irtipitotapausta järjestysrikkomuksena. Tutkinnassa on selvinnyt koirien tappaneen yksityisen henkilön omistaman kiinteistön pihassa Haukiputaan Martinniemessä kuusi kanaa ja yhden kukon.
Haukiputaan poliisiasemalle on tullut syksyn aikana kymmeniä yhteydenottoja liittyen saman omistajan koirin. Tapauksia on tutkittu järjestysrikkomuksina ja ne ovat siirtyneet syyteharkintaan. Tapauksista on oltu yhteydessä myös eläinsuojeluviranomaisiin, joiden toimesta on tehty muun muassa eläinsuojelutarkastus.
Poliisi jatkaa asian tutkintaa
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011101314563769_uu.shtml