TARVITSEKO SILMÄ HAPPEA
Tässä mietin, että jos pitäisi vaikka tiiviitä uimalaseja koko yön päässä, heräisikö sokeana? Että kuoleeko se silmä siihen hapenpuutteeseen
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
Sinä hengität koko ajan ja näin ollen silmäsi saa happea. Silmä ei itse ulkopuolelta ota happea. Iho tarvii kyllä ilman kosketusta voidakseen hyvin vrt hautumat.
Hyvin pieneltä osin totta. Silmä saa kyllä happea verenkierrosta, mutta myös ilmasta kyynelnesteen kautta suoraan. Tämän takia esimerkiksi perinteisiä, happealäpäisemättömiä piilolinssejä saa käyttää vain tietyn tuntimäärän päivässä, kun taas esim. silikonihydrogeelilinssejä (tai muita vastaavia hengittäviä) voi käyttää pidempiä aikoja kerrallaan.
Mutta hapenpuute ei tule kovin äkkiä, eli esim. ap:n mainitsema uimalasit päässä nukkuminen ei yhdessä yössä ketään sokeuttaisi. Yhdessä yössä ei varmaan tapahtuisi yhtään mitään. Pitkällä aikavälillä silmä alkaa itse korjaamaan hapenpuutetta mm. kasvattamalla verisuonia, jotka lopulta saattavat kasvaa sidekalvolta (se valkoinen osa) sarveiskalvon (se keskellä oleva, jonka alla on värikalvo ja maistiainen) reunaan asti. Tämä voi käydä myös silloin, kun ihminen käyttää happea läpäisemättömiä piilolinssejä liikaa.
T: Opt.
Kiitos vastauksista! Nyt taas astetta viisaampi ;-)
Sinä hengität koko ajan ja näin ollen silmäsi saa happea. Silmä ei itse ulkopuolelta ota happea. Iho tarvii kyllä ilman kosketusta voidakseen hyvin vrt hautumat.