Jaksaisitko maanataista- perjantaihin 6h yöunilla?
Viikon loppusin n. 8 h.
Itse nukun tuon verran.
Käyn klo 00 nukkumaan ja herään klo 6.
Välillä saattaa myös mennä 0:30-6:00 unilla.
Näin nukun siis su- pe.
Ainoastaan perjantai ja lauantai öinä nukun sen 8-9h.
Pärjäisitkö tällaisilla yöunilla?
Kommentit (20)
Pärjäään. Olen nukkunut teini-iästä saakka saman verran, kuin ap.
En enkä haluaisikaan. Minkä takia nukut niin vähän työssä?
Opiskelijana menen 2-3 tunnin unilla. Eipä tässä kukaan kysy jaksanko, kun on vaan jaksetta opiskeluiden ohella käydä töissä sekä kaupan kassalla ja ravintolassa.
No, pärjää tietysti jos on pakko. Silti minulle liian vähän, jos en ole saanut yöllä kunnolla unta pariin päivään niin alan olla väsynyt ja helposti nukahdan esim. illalla sohvalle ja nukun päiväunia.
Riippuu siitä mitä pitää jaksaa. Minä nukun suunnilleen saman verran ja olen kotirouva joten hyvin jaksan arkea pyörittää omaan tahtiin.
Erittäin väsyneenä. Usein nukunkin tuon verran tai vähemmän uniongelmien vuoksi. Olen aina väsynyt töissä.
N23
Vierailija kirjoitti:
En enkä haluaisikaan. Minkä takia nukut niin vähän työssä?
Ei työnantaja katso hyvällä, jos työssä nukkuu.
Vierailija kirjoitti:
Pärjäään. Olen nukkunut teini-iästä saakka saman verran, kuin ap.
Hui kamala! On varmaan sulla jäänyt henkinen kehitys pois? Ja olet varmaan lyhyt pituudeltasi?
Komiasti. Voi kun saisikin nukuttua noin paljon.
Minä nukun alle kuusi tuntia työviikolla joskus kahdeksankin päivän aikana, mutta olen väsynyt. Stressin ja epäsäännöllisen vuorotyön vuoksi en pysty nukkumaan enempää.
Teen vuorotöitä ja yleensä nukun n.4-6 h yössä.
näin olen tehnyt jo viimeiset 12 vuotta.
No problemo ainakaa minulla.
mutta mikä kenellekin sopii... täytyy löytää se oma rytmi minkä mukaan elää :)
Olen jaksanut nyt n. 3 kk, viikonloput mukaan lukien. Kiitos vauvan. Päiväunet ei onnistu isompien lasten takia, mutta en vaihtaisi pois. Väliaikaista tämä on.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Pärjäään. Olen nukkunut teini-iästä saakka saman verran, kuin ap.
Hui kamala! On varmaan sulla jäänyt henkinen kehitys pois? Ja olet varmaan lyhyt pituudeltasi?
En ole tuo vastaaja, mut olen myös nukkunut aina lapsesta saakka ihan vaan muutamia tunteja yössä. Olen kuitenkin 172cm pitkä ja hyvässä kunnossa niin henkisesti kuin fyysisestikin.
Luulin otsikosta että 6 tuntia yhteensä ja olin tulossa sanomaan että hieman enemmän tulee nukuttua huonoinakin viikkoina, teini-iässä unettomuuden ollessa pahimmillaan saatoin nukkua n. tunnin yössä ja olin täys zombi.
Kuusi tuntia yössä joka yö ja viikonloppuna enemmän olisi minulle loistava saavutus.
Ruuhkavuodet menossa ja noin on painettu parin vuoden ajan. Kroppa jo tottunut. Oikein ahdistaa jos joskus harvoin sattuu nukkua aamu kymmeneen, tuntuu että päivä oli siinä.
Monesti menee aamuviikko ma-pe 17-20 tunnin unilla.
Raskastahan se on, mutta pakko vaan on jaksaa.
En. Haukottelen töissä jos en ole saanut nukkua yli 7 tuntia. Onneksi meillä lapset nukkuu viimeistään 21 aikaan niin ehtii nukkua ennenkun 05 herätys.
Parin viikon ajan joo, ja välillä on ollut töiden puitteissa pakko, mutta sen jälkeen alan yleensä kärsiä muisti- ja keskittymisongemista. Palautuminen kestää monta viikkoa ja kroppa+mieli vaatii 10+ tunnin yöunia. Ei siis minulle kestävä elämäntapa, mutta pari tuttua on vetänyt tällaista rytmiä jo vuosia ja vaikuttavat ihan tyytyväisiltä. Vähemmistössä taitavat kuitenkin olla.
En mitenkään. Olen usein väsynyt 7-8 h tunnin yöunilla. Tarvitsen siis 10-12 h unta yössä.