Millaisen asunnon ostaisit pk-seudulta 500 000e budjetilla?
Uuden asunnon osto edessä. Asumme tällä hetkellä Espoossa uudessa rivitaloasunnossa, mutta isompi pitäisi saada, vähintään 100 m2 tai 3 makuuhuonetta. Sijainti mietityttää; onko se Espoo, Kauniainen vai kenties Helsinki (ei itäosa)? Rivari, okt tai joku yhtiömuotoinen okt? Minä toivoisin hyviä kulkuyhteyksiä Helsingin yliopistoon, miehen työpaikka on tällä hetkellä Espoossa. Joko täysin rempattu tyylikkääksi tai melkein uudenkarhea. Jotain kivaa extraa olisi kiva saada, oli se sitten arkkitehtuurisesti erikoinen asunto, poremme ulkona tai iso, ihana piha.
Mitä ostaisitte näillä tiedoilla? Perheessä yksi taaperoikäinen lapsi sekä pieni koira. Ruotsinkieliset pk:t/koulut lähellä olisi plussaa.
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Rivari tapiolasta
Tämä on yksi hyvä vaihtoehto monestakin syystä. Rakennuskanta on vain siellä melko vanhaa ja kulunutta siihen nähden kuinka iso neliöhinta on.
Kaksion. Loput käyttäisin huoraamiseen ja narkkaamiseen.
Ap, puolella miljoonalla et ainakaan mistään stadista saa a) hyviä yhteyksiä keskustaan, b) uudenkarhea tai vastaremontoitu, c) sata neliötä ja d) ei Itä-Helsingistä.
Noilla hakuehdoilla joudutte ottamaan kolme sataa tuhatta euroa lisää lainaa.
Joten keskity etsimään Espoosta. Jos tarvitset tosiaan hyvät yhteydet yliopistolle, niin etsi metron likeltä.
Vierailija kirjoitti:
Puutalo Käpylästä tai Kumpulasta
Sata neliötä/3 makuuhuonessa remontoidusta Käpylän puutalosta (siis ei kerrostalohuoneisto, vaan omakotitalo tai paritalo, ap:han haluaa oman pihan) on liki miljoonan hintainen ostos.
Good luck! Sulla on miljoonan euron vaatimukset puolella hinnalla. Ainakin Helsingissä.
Mä ostaisin Espoosta tai Kauniaisista asunnon. Espoosta mieluusti Granin läheltä, kuten nyt asumme. Meillä on nyt neliöitä 95,5, eli lisätilaa lähtisin hakemaan. Ja molemmista sitä saa tuolla rahalla. Ymmerstasta ja Sepänkylästä saa uudehkoja asuntoja, ei kuitenkaan uutuuden karheita. Halvemmalla saa kun ostaa rempattavan ja teettää sen rempan. Granista, Sepänkylästä ja Ymmerstasta on hyvät yhteydet junalla Helsingin keskustaan.
Niin, Sepänkylässä on aubakin toistaiseksi ruotsinkielinen ala-aste ja Granissa lapsemme käyvät yläastetta. Toki sinne ei joka vuosi kaikki ole mahtuneet.
Ostaisin ehkä 70-luvun rivarin tms, joka peruskuntoinen ja remontoisin sen mieleni mukaiseksi.
Pääkaupunkiseudulla tosiaan 500000e ei ole kovin iso raha; valitettavasti.
Viikissä isoja kivoja uusia kerrostaloasuntoja, nekin voisivat olla vaihtoehto. En itse viihdy Espoossa...joten siksi ei sieltä.
Rivari tapiolasta