Ylen mukaan metsästysrikokset eivät olekkaan yksittäistapauksia
Itse laitan YLE:n pitkän raportin valeuutisten joukkoon mappi ööhön. Uutisen tekijällä on lähde jonka olemassaolosta ei ole mitään takeita. Vaikka olisikin olemassa niin hahmo keksii tarinan jonka syöttää YLE:n toimittajalle.
Ilmiantaja kertoo esim. että hirvijahti keskeytyy jos susi nähdään ja lähdetään heti suden perään. En usko millään tähän.
Tämä ns. ilmiantaja vaikuttaa kaikelta muulta kuin metsästäjältä kuten esittää, enemminkin enemmän kuin innokkaalta luonnonsuojelijalta, niin korkealentoista tarinaa esittää, kuten että:
– Sudet ovat jatkuvan häirinnän ja jahdin alla ympäri vuoden. Susilaumat pyritään pitämään liikkeellä ja niiden elämää häiritään, niin että laumat hajoavat. Sen avulla koetetaan saada yksittäisiä susia lähemmäs asutusta, jotta saataisiin lisää sudenkaatolupia.
Lisäksi Säynevirran mukaan jokainen ammuttu susi tutkitaan erikseen. Ne avataan ja katsotaan missä kunnossa eläin on ollut.
– Susista löytynyt vanhoja, koteloituineita hauleja, eli näitä eläimiä on koitettu tappaa aikaisemminkin. Ne ovat haavoittuneet ja eivät ole pystyneet metsästämään niiden luontaista riistaa. Näissä tapauksissa eläimet tulevat usein asutuksen lähelle hakien helppoa riistaa. Ja sitten ne ammutaan luvalla.
Kommentit (5)
Ihminen on petollinen. Koira parasystävämme polveutui sudesta, nyt koirarodut kärsivät vakavista terveysongelmista. Ainoa keino saada terveitä koiria on polveuttaa silloin tällöin suteen. Jotkut koiraeläinvihaajat haluavat tappaa parhaan ystävämme suden sukupuuttoon. Sääli etten voittanut 87 miljoonaa euroa lotossa, olisin perustanut sudenturvajoukot.
Tässä jutussa on muutama epäkohta.Yksi on se että kaikesta huolimatta leimataan kaikki metsästäjät. Toinen on se että toimittaja voi päästellä omasta päästään mitä tahansa kun ilmoittaa että on joku lähde, ja vaikka lähde olisi olemassakin niin toimittaja ikäänkuin vetäytyy vastuusta ja antaa lähteen irrotella korkelentoisilla jutuillaan. Jutuilla joita voi epäillä valheiksi.
Tämä juttu sotii ylen käytäntöjä vastaan että leimataan iso joukko yksittäisten tekojen takia.
No tulihan sekin selville, että metsästäjät on nimenomaan niitä pantasusia ja laumanjohtajia halunneet ammuskella, että saadaan lauma hajotettua.
Sitten päästäänkin ampumaan "häirikkösusia".
Miten voi olla mahdollista, että Italiassa ei ole häirikkösusia, vaikka susia on enemmän ja elävät ihmisen kanssa sopusoinnussa.
Miksi meidän 200 sutta kaataa tämän maan?
Vierailija kirjoitti:
No tulihan sekin selville, että metsästäjät on nimenomaan niitä pantasusia ja laumanjohtajia halunneet ammuskella, että saadaan lauma hajotettua.
Sitten päästäänkin ampumaan "häirikkösusia".
Miten voi olla mahdollista, että Italiassa ei ole häirikkösusia, vaikka susia on enemmän ja elävät ihmisen kanssa sopusoinnussa.
Miksi meidän 200 sutta kaataa tämän maan?
Onko YLE:n toimittajan kuitenkaan pakko tulla osapuoleksi tässä lajuudessa. Ei ole pakko laittaa juttuunsa trollaavan ilmiantajan kaikkein korkealentoisimpia ajatuskulkuja. Ensinnäkin menee uskottavuus koko jutulta kun jokainen paikallisten toimi kuvataan pyrkimyksenä päästä hävittämään susia.
Koko asenne on muutenkin väärä. Ei sutta kyetä suojelemaan jos paikallinen väestö ei ole suojelmisen kannalla.On aika turha pelmahtaa takki auki päällepäsmärinä vaatimaan jotain toimia, ehkäpä hyvinkin kaukaa satojen kilometrien päästä. Saattaa olla ettei ole kovin rakentavaa. Yhteistyöllä tämmöisiä asioita pitäisi ajaa eikä provosoiden vastakkainasettelua hakien.
hurja juttu