Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työttömyys turva kela

Vierailija
12.04.2017 |

Eli ollaan menossa mun teini tytön kanssa lomalle sukulaisperhelle noin 1kk ja viikko ja kysyisin sitä että meillä on kotona mies ja 1 poika ja kysymys on se että saanko työttömyysturvan vaikka en ole suomessa mutta eihän isä ja poika pärjää isän työttömyysturvalla joka on noin 800e eli saako ne minun työttomyysturvan avuksi?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
12.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työttömyys turva. Työttömyys turva. TYÖTTÖMYYS TURVA.

Vierailija
2/3 |
12.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Työttömän työnhakijan ulkomaanmatka ei ole este saada työttömyysetuutta. Työnhakija vastaa kuitenkin aina siitä, että hän on TE-toimiston tavoitettavissa, osallistuu sovitusti palveluihin ja kykenee ottamaan vastaan tarjottua työtä viivytyksettä."

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
12.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et. Ehtona työttömyysturvan saamiseen on, että on työmarkkinoiden käytettävissä, eli hakee töitä ja on valmis ottamaan työtä vastaan. Lomalla tapauksessasi tämä ei täyty, joten et ole oikeutettu tt-tukeen lomasi ajalta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi neljä