Vaihtoehtomedia on syrjäyttänyt valtamedian Usassa
En tiedä kuinka paljon olette seuranneet Usan politiikkaa ja kehitystä, mutta Usassa on käynyt niin että valtamedian valta on kutistunut lähes olemattomiin ja menettänyt merkityksensä.
Tietoinen valehtelu, omien agendojen tuputtaminen ja asioiden vääristely johti siihen, että ihmiset hylkäsivät valtamedian. Suomessakin on tapahtumassa sama ilmiö.
Kommentit (7)
MAHTAVAA!! Maapallossa alkaa uusiaikakausi
Valtamedia on esim isot uutisjätit cnn, fox, msnbc..ja vaihtoehtomedia on bloggarit, tubettajat, pienemmät nettisivustot jotka ovat poliittisia vaikuttajia.
No foxista on kieltämättä tullut 'alternative facts' media, mutta muuten nykytilanne on päin vastoin nostanut median roolia. Nyt kokeneet ja rohkeat ja rohkeat ammattitaitoiset toimittajat ovat arvossaan, kun Valkoinen Talo suoltaa avointa valhetta jatkuvasti.
Joo-o, eiköhän tuo ole päinvastoin esimerkki maasta jossa mediakenttä on kaikista surullisimmassa jamassa. Nuoremmat toki seuraa paljon uutisia netin kautta, mutta vanhemmat ihmiset eivät todellakaan.
Tietoinen valehtelu, omien agendojen tuputtaminen ja asioiden vääristely johti siihen, että ihmiset valitsivat tietoisen valehtelun, omien agendojen tuputtamisen ja asioiden vääristelyn ja muita fiksumpina esiintymiseen, myös vauvapalstalla.
Siis mikä on vaihtoehtomedia ja mikä valtamedia?