Koirarodut ja sukupuolet!
Ongelma koirarodun valinnassa! Sekarotuinenkin on ok, mutta silti niiden rotujen tulisi sopia minulle, ettei osta ihan "sikaa säkissä". :D Eli lähitulevaisuudessa olisi mahdollisuus ottaa koira edellisen lapparin kaveriksi. Asutaan tilavassa kerrostaloyksiössä, mutta kerrostaloissa on tarkoitus asua vain opiskelujen ajan, muutama vuosi. Liikuntaa saa hihnalenkeillä päivässä n. 1h ajan, jonka lisäksi epäsäännöllisen säännöllisesti muuta aktivointia.
En ole tyytyväinen rotutestien tuloksiin, joten siksi kyselen! Listaan vähän kriteereitä, niin saatte ehdotella sen mukaan!
- mielummin iso koira kuin pieni, about 30-40kg olisi paras, saa heittää puoleen jos toiseenkin
- ei mitään yliaktiivista, ei saa kerätä energiaa muutamasta vähäisemmälle liikunnalle jääneestä päivästä... toinen koira on tietty leikkikaverina!
- saatetaan harrastaa jotakin, kokeilla eri lajeja, muttei mitään sellaista rotua jonka kanssa ehdottomasti pitäisi
- saa motivoitua ainakin hyvillä herkuilla, jos ei muuten
- mielummin lyhyt- kuin pitkäkarvainen, muttei niin suurta merkitystä (kunhan ei joka päivä tarvitse harjailla...), ei trimmattavaa tai nypittävää
Toinen extrakysymys!
Kumpi on teille parempi, uros vai narttu? Meillä ollut kotona aina narttuja, joten uroksista ei kamalasti kokemusta, mutta sellaisesta putkiaivosta salaa haaveilen!
Kommentit (9)
Mä en anna edes meidän kissanpentuja ikinä kerrostaloon enkä opiskelijanuorille... siihen on syynsä.
Miksei kerrostaloon? :D Mulla on tää lapparikin täällä, herkkähaukkuinen rotu mutta tottunut olemaan ja osaa käyttäytyä kun on pienestä saakka kaikkeen totutellut. Vain ulkona riehutaan, sisällä voidaan aktivoida muuten tai sitten ollaan rauhassa. Tiedän monta isompaa kerrostalossa asuvaa koiraa ja ongelmia on tullut vain silloin, jos aktivointia ei ole tarpeeksi.
Meidän kultainennoutaja (narttu) olisi oiva kerrostaloasukki, vaikka ok-talossa asutaankin. Ei hauku turhia, sisällä ei ole ikinä tarvinnut "riehumistilaa", jaksaa ja tykkää kyllä perheen kanssa touhuta pitkäänkin, mutta on toisaalta laiskempina tai kiireisimpinä päivinä/kausina tyytyväinen vähempäänkin liikuntaan ja aktivointiin (eli ei keksi häiritsevää tekemistä tilalle).
Aiempi uroskultsu oli pentuna (vuoden-puolentoista ikään) saakka hieman raisumpi, mutta koulutuksen laadussakin oli toisaalta hieman eroa.
Karvaahan näistä tosin lähtee ihan kiitettävästi, mutta toisaalta tuo pitkä ja pehmeä on huomattavasti helpompi saada tekstiileistä irti kuin lyhyempi/karkeampi. Harjaan aika harvoin, kerran-pari kuukaudessa, pahimpaan karvanlähtöaikaan useammin. Joskus saksilla siistin pisemmät haituvat mahan alta, tassuista ja takajaloista (kulkeentuu vähemmän hiekkaa jne. sisälle). Uroksilla yleensä paksumpi ja pidempi turkki.
Pestessä/uimisen jälkeen koira kannattaa kuivata hyvin, koska muuten turkki kuivuu todella hitaasti ja koira haisee, ylläri ylläri, märälle koiralle.
Mieti itse ap, miksi kerrostaloYKSIÖ on koiralle täysin huonovaihtoehto.... ihan totta.
Täällä yksi koirankasvattaja vastailee noihin kerrostalojuttuihin. Ei, kerrostalo ei ole mitenkään huono asuinpaikka useimmille koirille, ehkä arktisimpia (jotka mieluiten kaipaavat mahdollisuutta oleilla ulkotarhassakin) tai herkkähaukkuisimpia lukuun ottamatta.
Koirat eivät siellä sisällä aikuisena muutenkaan juuri tee muuta kuin makoilevat, liikunta saadaan ihan muualla kuin sisällä, joten ei sillä koiralle juuri ole väliä makoileeko 30 neliön kerrostaloasunnossa vai 200 neliön omakotitalossa. Pennut kyllä leikkivät sisälläkin mutta eipä niitäkään pienet tilat haittaa.
Itselläni ei ainakaan ole mitään koiran kerrostaloon myymistä vastaan. Itse asiassa omalla tavallaan kerrostalo on jopa hyvä, koska siellä on ihan pakko lähteä sen koiran kanssa lenkeille kolmesti päivässä, ei ole sitä mahdollisuutta että päästetään vaan aidattuun pihaan. On nimittäin ihmisiä joilla lenkkeily jää yhä vähemmäksi kun koira voi käydä tarpeillaan ilmankin...
Kiitos asiallisista vastauksista!
Ei aijota jäädä tänne neljän seinän sisälle, kuten moni oletti. Viikonloppuisinkin käydään nykyisen koiran kanssa usein maalla äitini luona, jossa lääniä riittää juosta ja peuhata niin paljon kuin sielu sietää. Tuo otus on myös helppo väsyttää lyhytkestoisellakin aktivoinnilla, joten ehkä etsin hieman energisempää kaveria, muttei mitään työkoiraa, joka oikeasti tarvitsee tekemistä koko ajan. Kerrostaloasunnosta on muutenkin jo kova hinku pois (maalla asunut koko pienen ikäni) ja jos ei opiskelut sitä vielä muutamaan vuoteen anna periksi, niin ainakin isompaan moiseen. :D
Itse kasvatan isoa koirarotua keskipaino noin 65-70kg ja yksikään koira ei ole mennyt kerrostaloon eikä mene.
Sileäkarvainennoutaja voisi sopia! Aavistuksen aktiivisempi kuin labbis, mutta kuitenkin samalla myös se sohvaperuna-puoli löytyy. Taipuu tarvittaessa moneen lajiin vesipelastuksesta agilityyn, mutta lenkityskin riittää jos et itse halua harrastaa mitään erikoista. Tosi miellyttämisen haluinen rotu, joten suht helppo kouluttaa. Ainakin meillä toimii hyvin 2 sileäkarvaista + 1 labbis laumassa :)
Sukupuoleen en osaa ottaa kantaa, itsellä ollut vain uroksia.
Älä ota koiraa kerrostaloon, et todellakaan ainakaan isoa koiraa.
Hanki sitten koira kun on hyvät tilat pitää koiraa.