Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kysymys teille, ketkä jätitte lähihoitajan opinnot kesken.

Vierailija
23.02.2017 |

Yksinkertainen kysymys: Miksi jätit opinnot kesken alalle, jolla lähes varma työllistyminen?

Kommentit (8)

1/8 |
23.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähdin opiskelemaan yliopistoon.

Vierailija
2/8 |
23.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysymys teille, JOTKA. Ketkä-sanaa ei ikinä koskaan käytetä noin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
23.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Takana oli jo yksi lähes varman työllistymisen ammatti ja pitkä työura. Puolen vuoden jälkeen tajusin, etten lainkaan sovellu alalle. Lähdin yliopistoon.

Vierailija
4/8 |
23.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en pystynyt katsomaan läpi sormien sitä asiakkaiden huonoa kohtelua, enkä halua olla sellaisessa osallisena.

Koulussa jo opetetaan, että siihenkin kuulemma tottuu, että vanhukset makaa kakkavaippoissaan sänkyyn sidottuna yli 20h päivässä ja pääsevät ulos ehkä kerran kuussa jos sitäkään.

Sellainen oli mun harkkapaikka.

Vierailija
5/8 |
23.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, olen kahden osaamisalan lähihoitaja ja voin sanoa, että työ on raskasta ja palkka on surkea. Mitään etenemismahdollisuuksia ei ole... Teen työtä edelleen, kun en muutakaan ole keksinyt ja ikääkin on. En suosittele, mikäli on mitään muuta mitä vois tehdä.

Kutsumusammatistakaan ei kannata puhua, nämä ajatukset karisevat aika pian.

Vierailija
6/8 |
23.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Palkalla on lisäksi tosi vaikea pärjätä ainakin pääkaupunkiseudulla, koska asuminen on niin kallista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
28.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työ on rankkaa ja palkka huono. Itse olen työskennellyt 3 vuotta hammashoitajana (olen siis suuntautunut suunhoitoon) Olen totaalisen kyllästynyt tähän hommaan, vaikka ei ole samanlaista kuin joku vanhusten hoito. Mutta tässä omat hankaluutensa. Itse haen nyt yliopistoon ja amk:hon toivon mukaan pääsen :)

Alan vaihto :D

Vierailija
8/8 |
28.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin ja lisään vielä äskeiseen. Hammashoitajaksi ei kannata alkaa, jos haluaa pitää ruokatauon, (kauemmin kuin 5min.) kahvitauot (joita minä en pidä ollenkaan), haluaa päästä töistä kotiin kun työaika loppuu (joskus venyy työpäivä kauankin). Pieni hoitaja on myös aina hammaslääkärin alakynnessä, ja jotkut hammaslääkärit ovat todella v-mäisiä. Jos hammaslääkäri päättää jotain niin hoitaja ei oikeen voi mitään sille (esim. tehdään pitempää päivää yms.) Hammaslääkäri on se joka määrää ja johtaa koko sirkusta. Toki on hyviäkin puolia, ei tarvitse nostella potilaita yms, ei sillä tavalla siis rankkaa. Mutta työpaikkoja on tietysti erilaisia. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi kahdeksan