Vinkatkaa helppo ja edullinen ruoka!
Huomenta mammat. Tämä viikko tulee olemaan superkiireinen. Olen aika surkea kokki ollut aina, ja kotona on 2 teini- ikäistä, jotka ovat kyllästyneet äidin kalapuikkolinjaan jo aikoja sitten.
Vinkatkaa jokin nopsa ja suht edullinen ruoka/ piirakka/ muu juttu josta riittäisi lämmitettäväksi muutaman päivän ajaksi. Mun mielikuvitus ei nyt riitä. Kiitos!
Kommentit (12)
Lasagne, keitot, feta-pinaattipiirakka, erilaiset padat, näitä tulee useimmiten käytettyä ja teineillekin maistuu.
Keitot on helppoja ja halpoja ja paranee vain seuraavina päivinä lämmitettäessä.
Meidän kaikista kiireisimpien päivien keitto on nakkisoppa, mihin heitän kattilaan vettä, perunasipulisekoituksen, juuressekoituksen ja mausteet ja paloittelen nakit sekaan.
Toki terveellisempiä ja parempia vaihtoehtoja on sitten kookoskanakeitto, kalakeitto jne.
Keitot!
Tee esim,. iso kattila lohikeittoa (perunaa, porkkanaa, sipulia, tilliä, lohta, loraus kermaa), se vian paranee lämmitettäessä ja voi hyvin syödä samaa pari päivää.
Makkarakeitto, jauhelihakeitto
Kasvissosekeitot, pinaattikeitto ja kananmuna
Meillä tehdään siskonmakkarasoppa pakastevihanneksilla, lihapullat pyörittelen suoraan paketista pannulle ja kermaa perään, muusia pakasteesta ja valmis salaattipussi, pakastepinaattisoppa ja munat, jauhelihakastike jossa tölkkitomaattikastike ja pastaa,..
Keittoja ja joku piirakka voisi olla hyvä. Kiitos vinkeistä 😊! Ap
Kanakeiton saa nopeasti kun ruskistaa suikaleet, pakastekasvikset, kermaa ja maustettua tuorejuustoa, rakettispakettia vielä mukaan kiehumaan.
Teinit kädettömiä etteivät voi itse käydä kaupassa ja tehdä ruokaa?
Kyllästyneet äidin ruokiin?! Miksi he eivät itse osallistu?
Mä teen sunnuntai-iltaisin jo valmiiksi aina keiton, koska maanantaina on aina vähän kiire harrastusten takia. Keittoa syödään maanantaina ja tiistaina. Keskiviikkona ja torstaina syödään laatikkoa (jonka senkin teen usein jo tiistaina). Perjantai on pizzaperjantai, joka tarkoittaa joko ulkona syömistä, tai kotitekoista pizzaa, tacoja, tortilloja, hamppareita, hodareita... Viikonloppuisin lounaaksi sosekeittoa, ruokaisaa salaattia + tuoretta leipää (leivon usein lauantaiaamuisin, teen myös hummusta seuraavaksi viikoksi), lauantaisin päivälliseksi yleensä kalaa ja sunnuntaina ''paistia'' eli seitania, marinoitua tofua tms. enemmän aikaa ja vaivaa vaativaa ruokaa.
Ei siis syödä punaista lihaa tai kanaa, kalaakin vähän. Koko ajan enemmän vegaanisemmin, nykyään kun lähikaupoistakin saa dairy-free-tuotteita vähän joka lähtöön.
Keittoesimerkkejä on hernekeitto, sadonkorjuukeitto kidneypavuista, nuudelikeitto, falafel-pullakeitto, joskus kalakeitto... Laatikoista perunasoselaatikko, makaronilaatikko, kaalilaatikko, ''kana''riisivuoka - näissä siis liha korvataan soijarouheella, tofulla, nykyään useimmiten nyhtiksellä tai härkiksellä. Spagettivuoan teen kasviproteiinipastasta.
Linssikeitto. Hyvää, edullista, nopeaa, helppo, riittoisa, täyttävää, ravitsevaa......
Kaalilaatikko.