Sipilän lobbaaman Tšernopoliksen työntekijämäärä
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/sipila-chempolis-puolustajat-p…
13 henkilöä. Missä luvatut "sadat työpaikat"?
Kommentit (9)
15 miljoonaa tappiota, 11 miljoonaa Tekesin tukia.
Voisinko mäkin saada tollasia sossurahoja kiitos.
Tsemppiä Sibbe. Se tiedetään, että vaikka mitä tekisit niin jotain huonoa ne siitä vääntävät aikaiseksi. Chempolis keissi katsotaan tulevaisuudessa, että tuleeko siitä mitään. Siihen saakka sijoituksista on aivan turha kenenkään pulista mitään. Pulinat pois.
Vuoden 2017 toiseksi paras aloitus tähän mennessä. Onnittelut siitä.
Mielestäni olisi outoa, jos sijoiteltaisiin yhtiöihin joita ei itse tunneta. Mielestäni on täysin loogista sijoittaa yhtiöihin, jotka itse tunnetaan.
Tilasin tuon jutun myötä Suomen Kuvalehden.
Siis jos ja kun se biojalostamo rakennetaan Intiaan, niin miten helkkarissa sitä edes kehdataan mainostaa satojen työpaikkojen luomisella?? Onko ehkä tarkoitus että suomalaisia työttömiä roudattaisiin töihin Intiaan? Vai mahtaisiko Chempolis sittenkin mieluummin palkata töihin ihan paikallista väkeä paikallisella palkkatasolla ja työehdoilla, jotka oletettavasti eivät ihan suomalaista tasoa vastaa?
Vierailija kirjoitti:
Vuoden 2017 toiseksi paras aloitus tähän mennessä. Onnittelut siitä.
Mikä oli paras?
13 työntekijää, 11 miljoonaa tukia. Voisko muidenkin kuin Sipilän tuttujen osalta työllisyysmäärärahat nostaa tuolle tasolle?
No siellä Intiassa.