Varasin kehitysvammaiselle asiakkaalle hieronta-aikaa ja hieroja kysyi asiakkaan mittoja? Häh?
Vastasin että ihan normaalipainossa on. Hieroja sanoi että kun "sieltä teiltä" on ennen tullut niin isokokoisia hierottavia että on ollut nostomoottori tiukilla. Työpaikan puhelimesta siis soitin niin oli ilmeisesti numero muistissa.
Onko asiallista käytöstä? Olisiko kysynyt jos olisin varannut ajan ei-vammaiselle?
Kommentit (10)
Onkohan enää olemassakaan sellaista asiaa, mistä ei joku loukkaantuisi? Jos kerran työpaikan asialla soittelet, niin sun itsesi ap pitäisi tajuta tuollaiset käytännön asiat aivan automaattisesti. Mutta hyvä, että palvelun tuottaja jaksaa lypsää nuo tiedot. Tajuatko, että kysymyksiä tehdään siksi, että kaikki sujuisi hyvin eikä sattuisi mitään vahinkoja kenellekään? Hierojan pitää huolehtia myös omasta työturvallisuudestaan.
Jos itse varaan asiakkaille hieronta-aikoja, kerron oma-aloitteisesti mikäli asiakas on reilumman kokoinen. Se moottori ei aina kestä isompaa painoa. Monissa pöydissä raja on 120kg.
Piti otsikon nähtyä vähän miettiä että minkälaiseen hierontaan se tyyppi olikaan menossa :D "Asiakkaan mitat".
Ei kai se hierojan vika ole, jos joihinkin kehitysvammoihin näyttää liittyvän erittäin runsas ylipaino.
Onko joku mölisevä down, joka pitää sitoa pöytään kiinni, että ei ala runkkaamaan kesken hieronnan.
Ilmeisesti samasta paikasta on aikaisemmin tullut asiakas, joka on ollut niin painava, että hierojalla on ollut ongelmia laitteiden kanssa. Ja hierojaa ei ole varoitettu aikaa varatessa asiakkaan painosta. Jos näin on, niin hierojan kysymys oli täysin asiallinen.
Oli todella törkeää! Paljon parempi olis, että ei kysyis ja sitten kun sinne menee joku tosi painava asiakas, niin ei saada pöytää nostettua eikä hierottua, tai ehkä menee pöydän moottori rikkikin. Huomattavasti vähemmän noloa kuin, että kysytään etukäteen painoa!
Eli te olette aiemmin vieneet hierojalle erittäin lihavia asiakkaitanne mainitsematta itse asiakkaan lihavuudesta? Sitten ei varmaan kannata ihmetellä, että hieroja haluaa nyt etukäteen tiedon tällaisesta jotta ei tule ongelmia sitten varatulla ajalla. Vai olisiko sinusta hienoa, että puolen tunnin hieronta-ajasta menisi vartti joidenkin nostomoottoreiden kanssa tappeluun?
Vierailija kirjoitti:
Onko joku mölisevä down, joka pitää sitoa pöytään kiinni, että ei ala runkkaamaan kesken hieronnan.
Ei sais nauraa mutta vähän nauratti...
Ihan asiallista. Kyllähän siellä pitää tietää onko hierottavaksi tulossa norsu vai hiiri.