Sukulaistyttöni sanoi ohimennen, että enonsa (nuori mies) puhui leikkipuistossa näkymättömän ihmisen kanssa
Sukulaistyttöni on kolmevuotias. Hän sanoi sukulaistapaamisessa ohimennen, että kesällä hänen enonsa, joka on alle kolmekymppinen sukulaismies, oli puhunut leikkipuistossa näkymättömän kanssa, kun he olivat olleet kahdestaan leikkipuistossa käymässä.
Kaikki muut ohittivat hämmentyneesti naurahtaen sukulaistytön puheet, sanoen: "mitäs sä nyt oikein höpiset", mutta minua jäi askarruttamaan. Tytön eno ei ollut paikalla. Minulle jäi mielikuva, että viime kesänä kun sukulaistyttöni oli enonsa kanssa leikkipuistossa, eno oli kuvitellut (kuullut ja nähnyt harhoja?) jonkun olevan heidän kanssaan puistossa ja keskustellut hänen kanssaan, ja tyttö oli kokenut sen niin, että eno oli jutellut näkymättömän ihmisen kanssa.
Eno polttaa pilveä joskus ja on epäsosiaalisen oloinen, ihan mukava kyllä muuten. Olen tavannut muutaman kerran.
Kommentit (8)
Kannattaisiko sinun itse puhua veljesi kanssa asiasta?
Jos ollut aineissaan ei ihme että puhunut omiaan. Kannabiksen ohella moni käyttää vahvempia huumeita. En yksin jättäisi noin pintä lasta ihmisen vastuulle josta en voi olla varma että on täysin selvinpäin ja pystyy ottamaan vastuun lapsesta.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaisiko sinun itse puhua veljesi kanssa asiasta?
Siis tyttö ei ole lapseni eikä hänen enonsa ole veljeni.
ap.
Ehkäpä eno vähän pelleili tytön kustannuksella. Itsellä on ainakan yksi sukulainen joka saattaisi keksiä moisen tempun ihan vaan itsensä viihdyttämiseksi.
Just joo. Mullakin on puuliiterissä krokotiili talviunilla ja lapsenlapset on kaikille kertonut tästä ihmeestä. Kukaan ei vielä ole mummon mielenterveyttä epäillyt:) Lasten kanssa on hauskaa heittäytyä välillä mielikuvitusmaailmaan.
Eno puhui handsfeeehen?