Pelkään rintasyöpää. Miten pääsee tutkimuksiin?
Olen 35-vuotias nainen ja sekä äitini että äidinäitini ovat sairastuneet rintasyöpään 30-vuotiaina. Äidinäiti kuoli syöpään. Pelkään, että minulla on sukurasite tai rintasyöpägeeni.
Kysymykseni siis on, voinko päästä joihinkin tutkimuksiin (esim. mammografiaan) vain siksi että minusta tuntuu, että saattaisin sairastua helpommin kuin muut samanikäiset? Vai nauretaanko mut pihalle, jos meen tuollaisia puhumaan terveyskeskuksessa? Asia painaa ja pelottaa aika paljon. Yleensä tutkimuksiin,esim. Mammografiaanhan otetaan huomattavasti iäkkäämpiä naisia.
Kommentit (6)
Joo, lääkärithän opetetaan nauramaan potilaille, jotka tulevat oikean huolen takia vastaanotolle. Älä nyt ole typerä; mene ja kerro huolesi ja kysy mitä voit tehdä asialle.
Keski-ikäinen ihminen ei tiedä miten lääkärille mennään? Tai pelkää että ammattilaiset nauravat potilaille lääkärikeskuksessa? Onko sulla kaikki ihan kotona?
Uskon että tuolla anamneesilla pääset kyllä tutkimuksiin (nuorelle naiselle rintarauhasen UÄ on ensisijainen mutta usein tehdään myös mammografia). Eikö suvussasi ole tehty geenitestejä, jos kerta kaksi naista sairastunut rintasyöpään noin nuorella iällä?
Kaikkein tärkein asia on kuitenkin omatoiminen rintojen tunnustelu säännöllisesti. (Sekä tupakoimattomuus ja liikunta.)
Sinne pääsee helposti, soitat vain ja kerrot tilanteen. Minä pääsin aika nopeaan lääkärille, kun kerroin että olen löytänyt kainalosta patin ja säännöllisesti tuntuu kipua (olen "vain" 22). Pääsin yksityiselle ultraan ilmaiseksi ja mielenrauhani säilyi.
Lääkärihän sen päättää kirjoittaako pelkolähetteen. Minusta sinun kannattaa puhua avoimesti pelostasi lääkärille, joskus asian keskustelu voi auttaa enemmän kuin tutkimukset.
Minä olen rintasyöpään kuolleen tytär ja käynyt kahdesti mammossa ja ultrassa työterveyden kautta 39- ja 43- vuotiaana. Nyt 45- vuotias ja parin vuoden päästä aion mennä uudestaan. Oman huolen takia olen siis lääkärion mennyt, perusteena tutkimuslähetteeseen oli ekalla kerralla että lääkäri tunsi muutoksen rinnassani ja toisella että nännistä tuli nestettä kun lääkäri tutki rinnat ja puristi.
Antaahan se mielenrauhaa kun tutkitaan. Ainut mitä multa on löytynyt on mastopatia ja muutama kunnolla suurentunut imusolmuke molemmissa rinnoissa / kainaloissa. Raja on häilyvä.
Soittamalla maanantaina yksityiselle lääkärikeskukselle jossa työskentelee gynekologeja, varaamalla ajan ultraan ja varaamalla riittävästi rahaa mukaan. En tajua miksei muka joku 35v nainen tuota itse älyä.