Käykö muillekin autoilijoille välillä niin, ettei pallovihreillä kääntyessä tajua katsoa tuleeko suojatielle kukaan?
Hitto kun säikäyttää aina kun tajuaa että ajanut suoraan kattomatta. Onneksi ei ole koskaan ketään ollut.
Kommentit (23)
Meeppä takasin autokouluun. Siinä ei enää säikähtelyt riitä, kun joku jää alle ja loukkaantuu/kuolee.
Ei todellakaan, tuo on ihan perusasia, joka pitää huomioida liikenteessä.
Siis ei se talvella ole paha kävelijöiden kohdalla, kyllä mä ajolinjan näen aina, mutta kesällä jos pyöräilee tuhatta ja sataa niin en välttämättä tajuisi.
Ap
Ei todellakaan. Ihan refleksi katsoa. Esim. oikealle kääntyessä pitää katsoa oikeasti tarkasti, ettei auton kulkusuunnassa tule pyöräilijää. Mutta se on ihan takaraivossa.
Never.
Ja btw jos tuo homma ei ole hallussa, niin kortti pois.
Ei todellakaan. Kun käännyt niin katsot aina, oli valoja tai ei. Sama kaistanvaihdossa. Autoilijalle pitäisi tulla tämä selkärangasta, ilman ajattelua.
Jatkuvasti ne autoilijat tuossa tilanteessa yrittävät tunkea eteen.
Vain nuolivalolla on mahdotonta, että kukaan tulisi suojatielle, mutta silloinkin katson tarkasti. Aina niitä hulluja on, jotka kävelee tai pyöräilee päin punaista.
Vierailija kirjoitti:
Meeppä takasin autokouluun. Siinä ei enää säikähtelyt riitä, kun joku jää alle ja loukkaantuu/kuolee.
Voiko autokouluun oikeasti mennä takaisin?
Joo eipä ei toki käy koskaan kellekään. Autojakaan ei tajuta väistää pallovihreellä vasemalle kääntyessä, vaan olen nähnyt nyt vuodessa 3 kolaria näistä pelkästään työmatkoillani.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meeppä takasin autokouluun. Siinä ei enää säikähtelyt riitä, kun joku jää alle ja loukkaantuu/kuolee.
Voiko autokouluun oikeasti mennä takaisin?
No tottakai voi!! Kerrot mitä haluat oppia, ja saat tod. näk. opetusta juuri niistä, tai en tiedä mitä muuta voivat suositella.
Itse kävin hakemassa tunnukset kirjallisiin kokeisiin ym. (tehdään tietokoneella netissä), koska sen verran monta vuotta on ehtinyt kulua omista opinnoista että halusin olla 100% varma että osaan kaiken, myös myöhemmin uudistuneen. Antoivat ilmaiseksi!
Tämän lisäksi tietenkin käyn käsittely- ym. kursseilla, joka on tietty eri asia ja eri tahojen kuin autokoulujen järjestämä.
Suosittelen petraamaan tässä asiassa. Se on sekä sun, että jonkun perheen loppuelämä pilalla jos ajat vaikka koulutiellä olevan pyöräilevän lapsen päälle, ne kun ei välttis tajua, että vihreät voi palaa sekä jalankulkijoille, että autoilijoille yhtä aikaa. Että puistattaa kaltaisesi vähä-älyiset kuskit!
Käännän pään ja katson myös peilistä joka kerta. Tulee vieläkin mieleen kuinka autokoulun ope Sirpa sanoi,
"muista päänkääntö ".
Se iskostui selkärankaan :)
Pallovihreä :D :D
Mutta ei, ei käy. Katson aina ihan automaattisesti, tuleeko mistään ketään.
Talvellakin on pyöräilijöitä liikenteessä. Edesvastuutonta ajaa noin.
Olet vastuussa myös kanssakulkijoistasi liikenteessä (tämän opetti minun autokouluopettajani)
Tuo on oikeasti edesvastuutonta.
Ajattele nyt, pieni lapsi kävelemässä vihreillä suojatien yli, kun takavasemmalta kaartaakin aloittajan kaltainen itsekeskeinen paska suoraan päälle.
Ajattele myös kyseisen lapsen läheisiä.
Opettele nyt vittu kääntämään sitä päätä ennenkuin seuraavan kerran hyppäät rattiin
Ei käy.