Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia asuinalueista Kannelmäki, Malminkartano, Viikki ja Vuosaari?

KMVV
04.09.2016 |

Kaipailen kokemuksia Helsingin asuinalueista Kannelmäki ja Malminkartano, Viikki ja Latokartano sekä Vuosaari. Erityisesti kiinnostaa palvelut ja ympäristö pian koulun aloittavan lapsen kannalta. Minkälaisia kokemuksia teillä on alueiden tarhoista ja kouluista? Minne tarhaan ja kouluun lapsi kannattaa pyrkiä saamaan?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdottomasti viikki, tai ainakin viikinmäki tai latokartano. Älä edes harkitse muuta jos ajattelit lapses siellä kasvattaa.

Vierailija
2/4 |
04.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kyllä muuttaisi mihinkään noista. Niissä on paljon vuokra-asuntoja, joissa sossutapauksia.

Kantsun ja Maltsun koulut tunnen, niissäkin aika levotonta. Ok, Pohjois-Malminkartanossa on suht hyvä Pihkapuiston alakoulu, mutta yläaste on molemmissa onneton.

Huonoillakin asuinalueilla tietenkin on parempia kortteleita, mutta jos koulupiiri on huono, niin hyvään kouluun pitää erikseen pyrkiä, eikä se aina onnistu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Latokartano ainoa noista jota voi ajatella. Viikinmäestä kannattaa pysyä kaukana.

Vierailija
4/4 |
04.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannelmäki - Ei kovin mukavaa naapurustoa, mutta palvelut ja yhteydet varmaan hyvät, on Prisma ja junarata Malminkartano - Mitäänsanomaton kuutioslummi radanvarressa. Ei ainakaan silmiä hivele.

Viikki - Aika keskiluokkainen paikka, Prismassa palvelut. Liikenneyhteydet bussipainotteiset, joten on vähän "pussin perällä" keskustaa ajatellen. Niputan Latokartanon tähän samaan.

Vuosaari - Aurinkolahti on tosi tyylikäs paikka, muuten ei niinkään. Tosi sekalaista porukkaa, mutta toisaalta tuntuu kuin olisivat jo tottuneet siihen ja että asukkaat viihtyy kuitenkin. Palvelut on hyvät, Columbuksesta löytyy ruokakauppoja ja pikkukauppoja. Metrolla 20 min keskustaan, joillekin voi olla ongelma.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kaksi