Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vuokranantaja: millainen on hyvä vuokralainen?

Vierailija
28.08.2016 |

Itse siis vuokralaisen roolissa. Riittääkö, että asunto on perussiisti vuokralaisen lähdettyä ja että vuokra tulee ajallaan? Vai odotatteko, että asunto on kuten ennen muuttoa, eli ei elämisen jälkiä tms.?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
28.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä tarkoitat perussiistillä ja millä tavoin se eroaa siististä siivotusta asunnosta?

Vierailija
2/12 |
28.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No väkisellähän elämisen jälkiä tulee, jos asunnossa eletään. En siis odota, että joku vuokraisi minulta asunnon, maksaisi vuokran ajallaan, mutta ei koskaan asuisi siinä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
28.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellainen vuokralainen on paras, joka ei liikoja aiheuta vaivaa vuokranantajalle. Maksaa siis ajallaan, ei hanki taloyhtiöltä varoituksia, pitää kämpän ehjänä eikä juoksuta milloin mitäkin katsomaan tai ihmettelemään.

Vierailija
4/12 |
28.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksin asuva, vanhempi varakas ihminen.

Vierailija
5/12 |
28.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sellainen vuokralainen on paras, joka ei liikoja aiheuta vaivaa vuokranantajalle. Maksaa siis ajallaan, ei hanki taloyhtiöltä varoituksia, pitää kämpän ehjänä eikä juoksuta milloin mitäkin katsomaan tai ihmettelemään.

No nämä. Jos on jotain ihmeteltävää, niin ottaa yhteyttä ja avaa suunsa. Asunto pitäis olla siinä kunnossa, että sen voi samantien vuokrata seuraavalle. Pitkäaikainen olis tietenkin aivan ihanteellinen.

Vierailija
6/12 |
28.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellainen joka pitää asunnon siistinä, ei riko pintoja eikä sähkökalusteita.

Onko teillä kenelläkään mennyt astuanpesukoneen poistoputki tukkoon? Meidän vuokralasilla meni 3 vuoden käytön jälkeen uudessa koneessa. Jodkus tuntuu ettrivät ihmiset opi omassa lapsuudenkodissaan yhtään mitään, meillä on kone ollut käytössä yli 10 vuotta eikä tukoksua, toki en tunge sinne astioita joissa on kiinnikuivunutta ruokaa.

Tai oletteko miettineet miten reikäiset seinät jätätte jälkeenne? Seinä täynnä proppuja, kiinni ollut ties mitä härpäkettä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
28.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paras vuokralainen on itseni kopio: maksaa vuokransa säännöllisesti, muuten hänestä ei kuulu, unnolla tehdään joku ylläpitojuttu, ilmanvaihdon säätö, parannus tai kodinkoneen uusiminen yhteistuumin ehkä noin kerran vuodessa - ja vuokralaisen lähtiessä asunto on siistin elämän jäljiltä siisti. Tosiasia on, että kun elää edes normaalisti, ne "elämisen jäljet" ovat esim viidessä vuodessa hyvin vähäisiä. Ei normaalisti tule kolhuja seiniin ellei niitä kolhita, eikä lattiat mene piloille ellei asunnossa kävellä koko ajan kengät jalassa tai lapset ajele plastomopolla ympäri hiekkaista kämppää. Likaa ei pinty, ellei sitä jätetä siivoamatta.

Vierailija
8/12 |
28.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pysyy pitkään, ei hajota paikkoja, maksaa vuokran eikä hermostuta naapureita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
28.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa, kuulostaa siltä että olen unelmavuokralainen! 😄 -ap.

Vierailija
10/12 |
28.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itse asunut joitain vuosia vuokralla kun olin opiskelija ja pidin itseäni hyvänä vuokralaisena. Tässä ajatuksia:

- isännöitsijältä / taloyhtiön hallitukselta ei tule puheluita ja tiedotteita, miten TAAS möykätään ja porukkaa ravaa sisällä kuin mustalaisten hevoskisoissa. Eli fiksut ja huomaamattomat elämiset (jos pitää synttärijuhlat niin on fiksua laittaa ilmoitus ilmoitustaululle tai jakaa kaikille asukkaille postilaatikkoon, että meillä juhlitaan lauantaina alkaen klo 18 ja baariin siirrytään viimeistään klo 00:00, pahoittelemme häiriöitä, valitukset numeroon 040555 5555)

- joka viikko ei tule vuokranantajalle puheluita, miten jääkaapin ovi on väärän värinen ja se pitäisi vaihtaa (siis koko jääkaappi ihan upouuteen), lattia on tyhmää muovimattoa, haluttais parketti ja seinän väri ei miellytä, voitaisko maalata violetiksi/siniseksi/kanarianlinnunkeltaiseksi

- Huoneistosta pidetään hyvää huolta, ja sitä hoidetaan niinkuin pitää hoitaa (tyhjennetään suihkun lattiakaivo säännöllisesti hiuksista ja pillukarvoista, uuni puhdistetaan säännöllisin väliajoin ettei sitten poismuutettaessa hinkata sitä kahden sentin likakerrosta sieltä pois / jätetä hinkkaamatta..., pakastin sulatetaan kerran vuodessa (ellei ole itsesulattava pakastin), tarkkaillaan säännöllisesti ettei esim. jääkaappi valuta vettä lattialle jonnekin takaseinään päin eli jääkaapin alla olisi vuotoalusta, sama koskee astianpesukonetta, wc ja suihkutilat pestään säännöllisesti ja vältetään kalkkikertymät ja homeet

- elämisen jälkiä tulee, tietenkin, mutta elämisen jälkiä ei ole rikkirevitty tapetti  tai syvät jäljet parketissa

- vuokra pitää tietenkin maksaa ajallaan, käsittämätöntä jos tämä on jollekin jollain tapaa epäselvä asia. Sehän lukee vuokrasopimuksessa "vuokra on 550 euroa ja se maksetaan jokaisen kuun 5. päivä". Jos tulee oikeasti paha tilanne, eikä vuokraan ole rahaa, niin heti soitto vuokranantajalle, jonka kanssa sovitaan menettelystä (käykö vuokranmaksu vasta 9. päivä kun tulee tili / etuudet / muu rahasiirto, voidaanko maksaa nyt puolet ja x. päivä loput tms.). Vuokranmaksupäivässä kannattaa ottaa huomioon, milloin tulee palkka (esim. itse saan jokaisen kuun 7. päivä palkan tilille). Kelan etuudet tulevat maksuun tiettynä päivänä jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
28.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksinasuva, töissäkäyvä, eläimetön ja savuton. Maksaa vuokran ajallaan, eikä väliajoilla kuulu mitään. Mieluummin vuokraan yksinäisille, asunto kuluu paljon enemmän lapsiperheen käytössä.

Vierailija
12/12 |
28.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näihin lisäisin vielä yhden: vaikka hyvä vuokralainen ei häiritsekään vuokranantajaa turhan takia, niin hän ilmoittaa heti, jos näkyy merkkejä vesivahingosta tms. vakavasta jutusta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi seitsemän