lukiolaisen kirjat
Eilen täällä oli juttu että voisi säästää kopioimalla lukiolaisen kirjoja,
päätin soittaa siskolle jonka tyttö on erikoulussa kuin meidän tyttö.
Eilen ajettii minun työpaikalle ja tehtiin työtä käskettyä.
Katsotaan miten koulu suhtautuu tähän temppuu.
Siskon lapsella oli joitakin kirjoja mitä meiltä puuttui ja taas päin vastoin.
suosittelen muillekin!
Kommentit (16)
Montako sataa sivua kopioitte työnantajan piikkiin?
Aa sitä voi tällä tavallakin tehdä
On muuten laitonta, tekijänoikeusrikos.
Kopioin minäkin töissä pari harjoituskirjan vastausvihkoa, monisataasivuisia kirjoja en ala kopioida. Kirjastosta olen lainannut osan, ja ne ostanut mitkä aikoo kirjoittaa kolmannella.
Vierailija kirjoitti:
On muuten laitonta, tekijänoikeusrikos.
eipäs olekaan. Tutkipa nettiä hiukan tarkemmin. Omaan käyttöön saa koulukirjan kopioida.
Meillä on lukion kirjoista puolet digikirjoja. Ei voi kopioida.
Mammat kiertää lakia hienoo !!!!!!!!!
Vierailija kirjoitti:
Meillä on lukion kirjoista puolet digikirjoja. Ei voi kopioida.
Aina on keinoja kun osaa homman :)
Mä säästän mieluummin jostain muusta. Mun lapsi sai nyt syksyllä lukion aluksi uudet kirjat (käytettyjä ei voinut ostaa kun ops muuttuu). En usko, että olisi mennyt kovinkaan mielellään uuteen kouluun äidin työpaikalla niputtaman printtinipun kanssa.
Enkä itse saisi pidettyä sellaista nippua kasassa. Repussa tuhatkunta monistetta päivittäin...ainakin meidän lapsen koulussa on useampia aineita päivittäin. Hyvä kohde säästää...joo
Ei ne kirjat, mutta läppärin osto kirpaisi. Oletin, että pöytäkoneella ja ipadilla olisi alkuun pärjännyt...
Meilläkin on joku kopsattu, katselin netistä ja vaikka kuinka etsin, en löytänyt ettei yksityiseen käyttöön saisi näin tehdä. Mutta ei kyllä työnantajan piikkiin tulosteta, ja eipä sellaista olekaan ja siinähän se ongelma piileekin ettei kaikkia voi ostaa.
Vierailija kirjoitti:
Mammat kiertää lakia hienoo !!!!!!!!!
Mitä lakia? Omaan käyttöön voit kopioida kirjan, siinä ei ole mitään rikollista.
Vierailija kirjoitti:
Ei ne kirjat, mutta läppärin osto kirpaisi. Oletin, että pöytäkoneella ja ipadilla olisi alkuun pärjännyt...
meillä koulu liisa 95 euron vuosimaksulla koneen joka sisältää ohjelmat ja laskimen laajaan matematiikkaan.Kokonaishinta siis noin 300e mutta ohjelmat valmiina ja tietoturvat jne.
Lukiolaiset saa puolestani vaikka kopioida kirjat pdf-muodossa. Olen aikoinaan maksanut koko lukioajan uudet kirjat. Ei mitään halpaa huvia 1990-luvullakaan. Kyllähän se loppujen lopuksi on pelkkää rahastusta.
Hyvä idea muuten kiitos vinkistä!