Miksi nuoret miehet ja naiset haluavat lapsia?
Mielikuvituksen puute, sosiaalinen paine, kunnianhimottomuus? Mikä saa nuoren aikuisen haluamaan kaikista asioista juuri perheen perustamista? Mitä hyviä puolia siinä on?
Kommentit (8)
"Iloinen yllätys", halutaan sitoa mies huonoon suhteeseen, yritetään pelastaa avioliitto, kaverit alkavat lisääntymään eikä itse haluta jäädä ulos tästä piiristä.
Mikä sun mielestä on nuori aikuinen? 18-25v? Varmaan syynä on halu lisääntyä ja jatkaa geenipoolinsa eloa.
Siksi koska elämälle kaivataan jatkuvuutta. Siksi koska joillakin naisilla on tarve hoivata. Siksi koska tykkää lapsista. Siksi koska elämä tuntuu tarkoituksettomalta kun sitä elää vain itseään varten. Koska kokee lapsen kasvatuksen tärkeäksi asiaksi. Siksi koska perheen perustaminen on se unelma jota kohti haluaa pyrkiä.
Vierailija kirjoitti:
Mikä sun mielestä on nuori aikuinen? 18-25v? Varmaan syynä on halu lisääntyä ja jatkaa geenipoolinsa eloa.
Mites naiset lämpenevät tuolle "Haluan jatkaa geenipoolini eloa" -heitolle?
Varmaan samoista syistä kuin vanhat miehet ja naiset haluavat lapsia.
Jaa, puhuuko ap nyt mahdollisesti tosi nuorista, esim. 16-22 -vuotiaista, niin että kumpikin on yhtä nuori. Ja että hankitaan nuorena perhe esim. sen sijaan, että opiskeltaisiin ensin. Varmaankin ykkössyy on se, että koko raskaus on vahinko, toinen syy se, että halutaan lapset nuorina, koska ollaan itsekin nuorten vanhempien lapsia tai vaihtoehtoisesti tosi vanhojen vanhempien, eikä haluta omille lapsille samaa. Varmaan tuo kunnianhimon puute on kans yks syy, miksi valitaan se, että lapset ennen koulutusta ja työtä.
varmaan siksi, että perheen perustaminen ja lasten toivominen ovat maailman luonnollisimpia asioita, joita aikuiseksi tulleet ihmiset ovat vuosituhansien ajan kaikissa maailman kolkissa halunneet. siksi, että oma perhe on ihana asia. siksi, että tosi monet, toisin kuin ap ehkä luulee, todella pitävät lapsista. ihmiset, joilla on lapsia, ovat yhtä mielikuvitusrikkaita ja kunnianhimoisia kuin nekin ihmiset, jotka eivät perusta perhettä.
Minun näkökulmastani noi kaikki yhdessä. Tuskin itse ajattelevat samoin. Eivät joko osaa, tai syyt ovat oikeasti jotkut muut.