Parisuhdeväkivalta on etenkin LGBT-yhteisön ongelma
Tätä asiaa tuodaan esille hämmästyttävän vähän. Miksei tästä puhuta valtamediassa ollenkaan?
http://www.advocate.com/crime/2014/09/04/2-studies-prove-domestic-viole…
Kommentit (8)
Ihan totta, tästä on tärkeää puhua. Väkivallan myöntäminen on todennäköisesti erityisen hankalaa, jos esimerkiksi oma perhe on katkaissut välit parisuhteen takia tai jos on pelko, ettei ei-biologisena vanhempana saisi tavata lapsiaan enää eron jälkeen.
Julkisuudessa halutaan antaa siloiteltu kuva sateenkaariperheistä. Siksi tällaisia asioita ei haluta käsitellä.
Mielenkiintoinen aihe tosiaan. Voisi kuvitella, että väkivallan salaa aika herkästi, jos jo lähtökohtaisesti täytyy ulkopuolisille ja yhteiskunnalle perustella perheensä olevan oikea ja kunnollinen. Todennäköisesti tällöin juuri pelätään, että väkivaltaa käytetään koko perhemallia vastaa.
Vierailija kirjoitti:
Julkisuudessa halutaan antaa siloiteltu kuva sateenkaariperheistä. Siksi tällaisia asioita ei haluta käsitellä.
Toisaalta kukaan ei olisi vaatimassa heteroiden lapsia heiltä pois tai kieltämässä heiltä adoptio-oikeutta ja hedelmöityshoitoja, jos asetelma olisi toisin päin.
Uskoisin ympäristön paineen aiheutttavan stressiä suhteeseen.
Sen lisäksi on mahdollista, että moni homo ja lesbo tyytyy huonoon parisuhteeseen, koska markkinat ovat kapeammat.
Ovatko viimeisimmän kommentin alapeukut merkki siitä, ettei aiheesta saisi keskustella?
Asia on vakava ja siitä on ehdottomasti avoimesti puhuttava.
Valitettavasti tätä kuitenkin tultaneen käyttämään lyömäaseena sateenkaariperheitä vastaan.